28 C
Shkoder, AL

POLITIKE

ZGJEDHJET LOKALE, ÇFARË NDODHI NË 4 VITE?!

PD, PS DHE LSI PARË NË NJË KËND TJETËR SIPAS REZULTATEVE TË KQZ. Nga 2011-ta deri në 2015-ën shumë ujra kanë rrjedhur. Shifrat elektorale të para katër viteve me ato të 21 qershorit për zgjedhjet lokale kanë ndryshuar jo pak. Tre forcat më të mëdha politike, PD, PS dhe LSI janë transformuar qoftë në burime, lidership por edhe numër votash. Për herë të parë reforma e re territoriale ku Shkodrës i bashkohen edhe 10 njësi administrative vërtetoi se sa të lidhur ishin komunitetet e zonave të ndryshme me ish-kryetarët e komunave, pra me individin.

MBYLLET PROÇESI I NUMËRIMIT TË VOTAVE NË TË GJITHË VENDIN

MBYLLET EDHE PROÇESI I VOTAVE PËR KËSHILLTARË EDHE PËR MALËSINË E MADHE. Ishte Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i cili në një mbledhje urgjente pas mesnatës të së shtunës, vendosi të sjellë kutitë në kryeqytet ku ngriti njëherësh grupe numërimi me staf nga ky institucion, për të shmangur kështu konfliktë të tjera të mundshme me ngjyrime politike, siç ndodhi mes vëzhguesve e numëruesve të kaheve të ndryshme politike në Malësi të Madhe.

KVV: NË ZGJEDHJE NUK MUNGUAN FENOMENET E PALIGJSHMËRISË

KOALICIONI I VËSHGUESVE KA PËRCAKTUAR DISA NGA PROBLEMET E ZGJEDHJEVE. Koalicioni i vëzhguesve vendor pas përfundimit të zgjdhjeve publikon raportin e katërt të monitorimit të këtij procesi. Ndonëse këto zgjedhje u karakterizun nga qetësia dhe shpejtesia në numërim, për këtë koalicion nuk munguan fenomentet e cënimit të ligjshmërisë.

KETI BAZHDARI: SHKODRA DO TË BËHET !

KANDIDATJA E PS, FALENDERON STAFIN ME TË CILËT PUNOI GJATË FUSHATËS. Nje takim falenderimi per punen e palodhur gjate fushates elektorale. Me keto fjale mund te perkufizohet takimi I organizuar nga zonja Bazhdari me stafin e ngushte, te saj, por edhe strukturat e partise sopcialsirte pas zgjedhjeve te 21 Qershorit. Gjate ketij takimi, Bazhdari, kujtoi edhe njehere per te gjithe fillimin e fushates elektorale.

RAMIZ ÇOBAJ, I PËRGJIGJET KRITIKËVE

“SHKODRA TË VOTON KUR PUNON DREJTË, TË NDËSHKON KUR GABON”. Kryetari I Partise Demokratike ne Shkoder, Ramiz Çobaj I eshte pergjigjur kritikeve ndaj rezultateve te PD-se. Ne nje postim ne rrjetet sociale, kryetari I partise Demokratike Ramiz Çobaj citon:

KOALICIONI I DJATHTË KA SHUMICËN NË KËSHILLIN BASHKIAK

SHUMË EMRA TË RINJ NË KB NDËRSA SHUMË TË TJERË NUK ARRIJNË TË PËRFAQËSOHEN. Deri në minutat e para të 27 qershorit shkoi pritja e gjatë për ta përmbyllur procesin e numërimit në ZAZ 2 duke çertefikuar kështu përfundimisht rezultatin edhe për këshillin e ri të bashkisë Shkodër. Kështu në total koalicioni i djathtë Aleanca për Punën dhe Dinjitet ka 34,481 vota e përkthyer në përqindje 50.95%. Nga ana tjetër koalicioni i majtë Aleanca për Shqipërinë Europiane ka 29.609 vota ose 43.75%.

TOPALLI, SHPREH TRISHTIM PËR VOTËN KOMBËTARE TË PD

ISH KRYETARJA E KUVENDIT PRANON REALITETIN E ZGJEDHJEVE, HUMBI KUDO, SHKODRA E VETME. Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli shpreh trishtim për rezultatin e Partisë Demokratike në rang kombëtar, ndërsa ironizon deklaratën e kreut të PD-së për fitimin e zgjedhjeve. Topalli i kundërpërgjigjet analizës së Bashës duke thënë se PD nuk ka rritje, por rënie dhe se harta e bashkive në vend është krejt mavi.

AGRON ÇELA: LSI PARTI E FRIKSHME

DEPUTETI I LSI: NË 2017 SYNOJMË TË MARRIM 3 DEPUTET NË PARLAMENT. Të frikshme e quan LSI-në, deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Agron Çela pas përfundimit të procesit të numërimit për këshillin e ri të Bashkisë Shkodër. Në një intervistë për “Star Plus” deputeti Çela thotë se rezultati për këshillin bashkiak është historik.

PD, NËNKRYETARJA BARDELI: PËR NE REZULTATI I SHKËLQYER

ARMANDO PALI: PROCESI ME SHIT-BLERJE VOTASH, PROCESI I NUMËRIMIT U MANIPULUA. Për partinë demokratike rezultati i votimit për këshillin bashkiak është i shkëlqyer. Nënkryetarja e PD në Shkodër Greta Bardeli nuk fsheh entuziazmin teksa sipas saj demokratët kanë përmbushur objektivat duke çuar 21 anëtarë në këshillin e ri bashkiak.

PD FALENDERON BANORËT PËR MBËSHTETJEN

ÇOBAJ: JU FALENDEROJ PËR BESIMIN QË NA DHATË. Përshëndetje të nderuar qytetarë të Bashkisë së re Shkodër! Jam përpara jush, që në cilësinë e Kryetarit të Partisë Demokratike Shkodër, t'ju përcjell falenderimet e mia më të sinqerta e më të përzemërta për besimin që na dhatë, duke votuar njëkohësisht si Kandidaten (tashmë Kryetaren e re të Bashkisë Voltana Ademi, ashtu edhe forcën tonë politike si dhe koalicionin e djathtë "Aleanca Popullore për Punë dhe Dinjitet".

Na ndiqni

77,009FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA