26 C
Shkoder, AL

MAQEDONI/ VOTUAN PRO EMRIT TË RI, VMRO DPMNE PËRJASHTON SHTATË DEPUTETËT (EMRAT)

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar nismën për ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë...

E ARDHMJA E BALLKANIT NË BE

MOGHERINI: ZGJERIMI E VETMJA STRATEGJI PËR ZHVILLIMIN. Shefja e re për politikë të Jashtme dhe Siguri në BE, Federica Mogherini edhe një herë ka theksuar se e ardhmja e Ballkanit është në BE. Në një debat rreth tre orë, ministrja e Jashtme e Italisë, iu është përgjigjur pyetjeve të eurodeputetëve në seancën dëgjimore të Parlamentit Europian në Bruksel.Ajo theksoi se politika e zgjerimit është i vetmi garanci për transformim demokratik të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë. 

PËRFUNDOJNË NË SPITAL 20 POLICË

20 efektivë të policisë në Prishtinë kanë përfunduar në spital, për shkak të një zjarri që kishte rënë në një ndërtesë.

PLAGOSI 14 PERSONA NË PIRE, VRITET SHQIPTARI NË BURGUN GREK

Burgu i Koridhalos në Athinë është kthyer në një “vatër vdekjesh” për shqiptarët. Këtë të hënë një bashkëkombës, i identifikuar si Albert Bako është vrarë...

THAÇI DHE VUÇIÇ TAKOHEN SOT NË BRUKSEL

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Siguri dhe Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, sot në mëngjes do t’i takojë në Bruksel presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiç.

SHKON NE 297 BILANCI I VIKTIMAVE TE TERMETIT NE ITALI

Shkon në 297 numri i viktimave të tërmetit të 24 gushtit që goditi Italinë Qëndrore. Vdesin 2 të plagosur.

SHESHELI SOT NË KOSOVË, SELIMI: NËSE KALON KUFIRIN, E ARRESTOJMË

Partia Radikale Serbe ka paralajmëruar se do të mbajë një tubim në veri të Mitrovicës.

AP , PUBLIKON TË TJERA EKSKLUZIVE NGA LUFTA NË KOSOVË

Associated Press ka publikuar videon e radhës nga lufta në Kosovë, kësaj radhe në Betejën e Bellaqevcit, në regjionin e Prishtinës Në këtë betejë kanë marrë pjesë ndër të tjerë edhe Bekim Berisha, Abedin Sogojeva e Pal Paluca. Në video shihet breshëri plumbash që shkojnë nga të dyja anët, në përpjekje të forcave serbe për ta marrë nën kontroll një pikë strategjike të UÇK’së, 6 milje në perëndim të Prishtinës.

UDHËZIME TË REJA PËR EMIGRACIONIN

Sipas dy memorandumeve të nënshkruar nga Sekretari i Departamentit të Sigurisë Kombëtare, John Kelly, janë hartuar udhëzime të reja që synojnë ndalimin dhe dëbimin e emigrantëve që jetojnë në mënyrë të paligjshme në SHBA.

MAQEDONIA NUK FLET ME SHQIP

GJUHA SHQIPE NDALOHET NË ÇDO KOMUNIKIM ZYRTAR.Ministria e Mbrojtjes e Maqedonisë ka ndaluar përdorimin e gjuhës shqipe në komunikimin zyrtar. Sipas mediave ndryshe nga vitet e kaluara, kur ministrinë e drejtonin ministrat shqiptarë dhe dygjuhësia aplikohej në të gjitha nivelet, ministri aktual i Mbrojtjes, Zoran Jolevski ka ndërprerë praktikën e deritanishme dhe ka urdhëruar komunikimin vetëm maqedonisht.

Na ndiqni

72,276FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA