16 C
Shkoder, AL

PDK-LDK PËR QEVERINË E RE

ARRIHET MARRËVESHJA THAÇI – MUSTAFA PËR KOALICIONIN.Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa kanë rënë dakord për formimin e qeverisë së re duke i dhënë fund tashmë ngërçit politik në Kosovë që vazhdon që pas zgjedhjeve të 8 qershorit. Lajmi bëhet i ditur nga një komunikatë për shtyp e Presidencës së Kosovës, ku bëhet e ditur se marrëveshja në parim mes palëve është arritur gjatë një takimi që dy liderët politikë kanë zhvilluar me Presidenten Atifete Jahjaga,

KROACIA E SHQETËSUAR NGA GJUHA E SHESHELIT

JOSIPOVIÇ: GJUHA E TIJ MUND TË RREZIKOJË PAQEN NË RAJON. “Gjuha e urrejtjes e të dyshuarit për krime lufte të Tribunalit të Hagës, Vojisllav Sheshel, i cili është në lirim të përkohshëm, mund të dëmtojë seriozisht paqen dhe stabilitetin në rajon”, thuhet në letrën e  Presidentit kroat Ivo Josipoviç, drejtuar Tribunalit ndërkombëtarë të Hagës. 

KOSOVË, BLLOKU DREJT PËRÇARJES

POSTI I KRYEMINISTRIT VË NË RREZIK KOALICIONIN. Blloku VLAN në Kosovë po jeton siç duket orët e fundit.

PUTIN: KOSOVA SI KRIMEA!

PRESIDENTI RUS LËSHON SFIDËN NDAJ VËNDEVE EUROPIANE. Krimeja është njësoj si Kosova! Me këtë deklaratë duke pranuar në një farë mënyre pavarësinë e Kosovës Presidenti Rus, Vladimir Putin i është përgjigjur kancelares gjermane dhe zërit të ndërkombëtarëve kundër tij.

INSTITUCIONET NË KOSOVË

BLLOKU NUK DO TË PËRÇAHET, ENDE PEZULL KRYEMINISTRI!Blloku nuk do të ndahet, por gjithsesi mbetet e paqartë se kush do të jetë kandidati i tyre për Kryeministër, edhe pse javën e ardhshme pritet të ketë diçka më konkrete në këtë drejtim.Të paktën ky është përfundimi që ka dalë nga takimi i sapo mbyllur mes udhëheqësve të partive që duan të formojnë qeverinë e re, i mbajtur pikërisht në selinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.

USHTRIA RUSE, PRANË KOSOVËS

USHTRIMI USHTARAK ANTI TERRORIZËM VË NË PANIK QEVERINË E KOSOVËS.Ushtrimi i parë ushtarak në mes të Rusisë dhe Serbisë kundër terrorizmit i titulluar “SREM 2014” ka shkaktuar shqetësim të madh në diplomacinë evropiane dhe në Kosovë pasi kjo korrespondon me politikat ekspansioniste ruse drejt shteteve të tjera sovrane.

RAMA NË SERBI, ZBARDHET AXHENDA

KRYEMINISTRI NUK PËRFILL NIKOLIÇ, DO JETË NË PRESHEVË. Zbardhet agjenda e vizitës së Kryeministrit Edi Rama në Beograd ditën e hënë. Axhenda që deri mesditën e të shtunës ishte një mister i vërtetë, kjo dhe për shkak të tensionit të ardhur si pasojë e dhunës në ndeshjen Serbi-Shqipëri të luajtur në Beograd, është zbardhur në mbrëmje, vetëm pak orë përpara vizitës.

RAMA NË SERBI, ARRESTOHEN 3 PERSONA

DYSHOHET SE KËTO PERSONA PO PËRGATISNIN ATENTAT NDAJ KRYEMINISTRIT SHQIPTAR.Tre persona janë arrestuar nga policia serbe, pasi dyshohet se kishin planifikuar ti bënin atentat kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë vizitës në Beograd më 10 nëntor.

KOSOVA SËRISH NË UDHËKRYQ

PAS 5 MUAJSH, ENDE KY SHTET NUK KA INSTITUCIONET E SAJ.Duket se Kosova ende pesë muaj pas zgjedhjeve të 8 qershorit vazhdon të mbetet në ngërçin politik dhe paqartësinë për krijimin e institucioneve qeveritare. As deklarata e djeshme e koalicionit paszgjedhor për tërheqjen nga posti i kryeparlamentarit, nuk solli zgjidhjen e pritur.

HAGË, LIHET I LIRË SHESHEL

GJYKATA E KA LËNË TË LIRË PËR ARSYE SHËNDETËSORE.Gjykata e Hagës ka vendosur të lirojë për arsye shëndetësore Vojislav Sheshelin, ish-politikanin serb i akuzuar...

Na ndiqni

71,958FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA