16 C
Shkoder, AL

EMRI I MAQEDONISË, KAMMENOS KËRKON REFERENDUM

Kreu i partisë së koalicionit qeveritar “Greket e Pavarur”, Panos Kammenos, njëkohësisht ministër i Mbrojtjes, në një intervistë për gazetën e së dielës “Demokraracia” ka kërkuar mbajtjen e një referendumi për emrin e Maqedonisë. Sipas tij populli grek duhet të vendosë atë që nuk ka ndodhur ndonjëherë në historinë e njerëzimit, dhënien e historisë dhe civilizimit të tij, një populli tjetër. Ministri grek që ka deklaruar prej kohesh se nuk do të pranojë kurrë që emërtimi i fqinjit verior të Greqisë të përmbaje termin “Maqedonia”, thekson në intervistën e tij se “nëse kjo ndodh, do të kemi një tkurrje të civilizimit grek në shekujt që vijnë”.

KUFIRI DETAR,MINISTRI GREK: NUK IKI ME PUSHIME PA ZGJIDHUR PROBLEMET ME SHQIPËRINË

Kotzias deklaron se shumë shpejt do të mbyllet edhe dosja me Shqipërinë. Ai premtoi se para se të niset me pushime, dosja e problemeve...

SHBA, ZV/PRESIDENTI MIKE PENCE PRET NË TAKIM PRESIDENTIN THAÇI

SHBA, zv/presidenti Mike Pence pret në takim Presidentin Thaçi

PAKTI DETAR GREQI-SHQIPËRI, PALA GREKE: NË VERË DO DEMARKOJMË ZONAT EKSKLUZIVE

Greqia është e përgatitur që gjatë muajve të verës ti zgjerojë ujërat e saj territorialë në detin Jon. Ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrougalos, deklaroi...

DALIN REZULTATET E REFERENDUMIT NË MAQEDONI

Me rezultatet e referendum të së dielës, ka shumë mundësi që Maqedonia të kalojë në zgjedhje të parakohshme. Në referendum votuan rreth 36% e atyre...

DEJEVSKY: NJOHJA E KOSOVËS NGA RUSIA SI SHKËMBIM PËR KRIMENË

Publicistja e njohur britanike, njohëse e rrethanave në Rusi, Mary Dejevsky, tha se zgjidhja e mundshme përmes një marrëveshjeje mes perëndimit dhe Rusisë do të ishte “njohja e autoritetit rus mbi Krimenë si shkëmbim që Rusia ta pranojë pavarësinë e Kosovës”.

THAÇI: S’KA VIZA NËSE NUK PEZULLOHET TAKSA NDAJ SERBISË

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se nuk ka pasur përplasje mes tij dhe kryeministrit Haradinaj në lidhje me taksën ndaj Serbisë. “Në raport...

KOSOVA LARG ANETARESIMIT NE INTERPOL

Kosova larg anëtarësimit në INTERPO

KOSOVA SËRISH NË UDHËKRYQ

PAS 5 MUAJSH, ENDE KY SHTET NUK KA INSTITUCIONET E SAJ.Duket se Kosova ende pesë muaj pas zgjedhjeve të 8 qershorit vazhdon të mbetet në ngërçin politik dhe paqartësinë për krijimin e institucioneve qeveritare. As deklarata e djeshme e koalicionit paszgjedhor për tërheqjen nga posti i kryeparlamentarit, nuk solli zgjidhjen e pritur.

KOSOVËN E PRESIN ZVARRITJE TË TJERA PËR LIBERALIZIMIN E VIZAVE

Vonesat eventuale rreth formimit të Qeverisë së re, pas zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit, vlerësohet se do ta ngadalësonin procesin e liberalizimit të vizave.

Na ndiqni

72,172FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA