PODGORICA NËN PUSHTIMIN E PROTESTAVE, KUNDËR QEVERISË

Rreth 40 persona mes tyre policisë janë plagosur gjatë tubimit masiv të dhunshëm, para godinës së parlamentit në kryeqytetin e Malit të Zi.Opozita dhe mbështetësit e saj në Malin e Zi protestuan deri në orët e para të mëngjesit të sotëm, 25 tetor, pas skadimit të ultimatumit që i kishin vënë kryeministrit Milo Gjukanovic për të krijuar një qeveri teknike.

DAÇIQ: DËRGIMI NË APEL I PADISË SË BOSNJES PËR GJENOCID ËSHTË I RRËZIKSHËM

Serbia e ka kritikuar vendimin e Bosnje Hercegovinës që ta dërgojë në apel vendimin e vitit 2007 të një gjykate të OKB-së që e kishte hedhur poshtë padinë boshnjake ndaj Serbisë për gjenocid, gjatë luftës së viteve 1992 – 1995.

“NUK KEMI TOKË ME FALË”, VV-ja NË PROTESTË PËR DEMARKACIONIN

Ashtu sikurse ka paralajmëruar, qindra mbështetës të Lëvizjes Vetëvendosje janë mbledhur rreth orës 11:30 para Kuvendit kundër marrëveshjes së Demarkacionit.

PANIK NË GREQI, QËLLOHET ME BRESHËRI PLUMBASH ISH-SULMUESI I JUVENTUS (FOTO-VIDEO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, duke i shkaktuar momente tmerri ish-sulmuesit të Juventusit, Darko Kovaçeviç. Mediet fqinje raportojnë se ish-sulmuesi është...

ITALIA HUMB MJEKUN E NJËQINDTË NË LUFTËN KUNDËR COVID-19

Në Itali, numri i vdekjeve në mesin e mjekëve nga COVID-19, sëmundja e frymëmarrjes e shkaktuar nga koronavirusi, arriti sot në 100. ”Viktima e fundit...

ZHGENJIMI PAS ZGJEDHJEVE,NAZIF CUNGU:TIRANA KA BRAKTISUR SHQIPTARET MALIT TE ZI

Zhgënjimi pas zgjedhjeve - Kryekomunari i Ulqinit: Tirana ka braktisur shqiptarët e Malit të Zi

HANH “GODET” SERBINË

Viti i ardhshëm do të jetë shumë i rëndësishëm për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE. Kështu deklaroi dje komisioneri për Zgjerimin e unionit, Johannes Hahn, në një fjalim në Fondacionin Helenik për Politikën e Jashtme dhe Evropiane (ELIAMEP). Sipas tij, BE-ja s’pranon vende që kanë probleme me fqinjët.

VIRUSI NIL SHFAQET NE KOSOVË, I MERR JETËN NJË PERSONI

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë, ka njoftuar se sot është detektuar prania e virusit të Nilit Perëndimor te pacienti i shtrirë në...

SI U SHNDËRRUA PRISHTINA PAS PROTESTËS SË OPOZITËS

SI U SHNDËRRUA PRISHTINA PAS PROTESTËS SË OPOZITËS

HARADINAJ PËRSHËNDETI KRYEMINISTREN SERBE ME “DOBRO VEÇE”

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mbrëmë ka qenë pjesë e një darke pune në Bruksel. Gjatë fotografimit që është bërë me të gjithë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor, Haradinaj ka zgjedhur që kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiç ta përshëndes në gjuhën e saj serbisht. Ndërkohë që kryeministrat e tjerë që po qëndronin krah Federica Mogherini i ka përshëndetur në gjuhën angleze, e fundit ka qenë Bërnabiç, të cilën Haradinaj e ka përshëndetur me “Dobro veçe”, që në shqip ka kuptimin e “Mirëmbrëma”.

BOTA