12 C
Shkoder, AL

RAMA NË SERBI, BLINDOHET BEOGRADI

PËR NGA SIGURIA, RAMA DO TË PRITET SI PUTIN DHE BIDEN. Serbia do të ketë masa të rrepta sigurie gjatë vizitës që kryeministri shqiptar Edi Rama pritet të zhvillojë më 10 nëntor në Beogradin zyrtar. Media serbe Kurir, shkruan duke cituar burime nga policia, se masat do të jenë po aq të larta sa kur vendin e vizituan presidenti rus Vladimit Putin, apo zyrtarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës , Joe Biden dhe Hillary Clinton.

URDHËR-ARRESTI PËR BOGDANOV

AKUZA PËR INCIDENTIN SERBI-SHQIPËRI.Vetëm pak ditë përpara vizitës së kryeministrit Edi Rama në Beograd, ministria e brendshme serbe ka lëshuar një urdhërarresti për huliganin Ivan Bogdanov. 

HETIMI I AKUZAVE NDAJ EULEX

BE CAKTON EKSPERTË TË PAVARUR.Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federika Mogherini tha të martën në Bruksel se do të emërojë një ekspert të pavarur ligjor për të shqyrtuar zbatimin e mandatit të misionit për sundimin e ligjit në Kosovë posaçërisht për të shqyrtuar dyshimet për korrupsion në radhët e këtij misioni.

EDHE OKB, THIRRJE POLITIKËS KOSOVARE

SEKRETARI I PËRGJITHSHËM FTON PALËT TË GJEJNË ZGJIDHJE. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon ka kërkuar nga të gjitha partitë politike në Kosovë që t`i formojnë shpejt institucionet.Në raportin e radhës për Kosovën ai ka lavdëruar Policinë e Kosovës dhe sjelljet e bashkësisë Islame të vendit në raport me radikalizmin fetar. 

KOSOVË, 1 JAVË PËR TË ZGJIDHUR NGËRÇIN

NË RAST TË KUNDËRT PRITET QË TË KETË SERISH ZGJEDHJE.Kjo është java e fundit që liderët e partive politike në Kosovë duhet të bien në akord për një marrëveshje për zgjidhjen e ngërçit politik, në të kundërt presidentja do të nisë bisedimet për organizimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare.

MITROVICË, ARRESTOHEN 3 SHTETAS

DYSHOHET SE ATO KISHIN PLANIFIKUAR NJË SULM NDAJ KFOR. Një grup prej të paktën 3 shtetasish kosovarë nga Mitrovica janë arrestuar ditë më parë nga Policia e Kosovës.

KQZ E GATSHME PËR ZGJEDHJE NË KOSOVË

DAKA: KQZ KA TË GJITHA KAPACITETET PËR ORGANIZIMIN E TYRE. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë është i gatshëm për zgjedhje të jashtëzakonshme.

MAQEDONI, SULMOHET GODINA E QEVERISË

NË VEND NGJARJE JANË GJETUR DY PREDHA, TË CILA PO ANALIZOHEN. Mbreme rreth ores 22:00 je afersi te qeverise se republikes se Maqedonise jane dëgjuar dy shpërthime .

KOSOVA DREJT ZGJEDHJEVE TË REJA!

JAHJAGA DO TË VENDOSË NËSE PARTITË NUK ARRIJNË MARRËVESHJE.Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, do të mund të marrë një vendim për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme, nëse liderët nuk do të arrijnë një marrëveshje mes tyre për situatën e krijuar në vend.Veprimet e ardhshme që mund të marrë e para e shtetit për tejkalimin e krizës institucionale në vend, sipas zëdhënësit të presidentes, Arbër Vllahiu, do të jenë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi të Republikës së Kosovës. 

VUÇIÇ: “SHQIPËRIA E MADHE” KËRCËNIM

EKZEKUTIVI SERB, MENDON QË KY PROJEKT PO DREJTOHET NGA QEVERIA SHQIPTARE. Për Serbinë zyrtare, Shqipëria e Madhe shihet ende si një projekt i qeverisë së vendit tonë.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA