VUÇIÇ KONFIRMON VIZITËN NË SHQIPËRI

KRYEMINISTRI SERB TAKOHET ME HOMOLOGUN SHQIPTAR NË BRUKSEL. Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç konfirmon vizitën e tij në Shqipëri në fund të majit, ku do të marrë pjesë në në konferencën e SEECP që do mbahet në Tiranë.Deklarata erdhi gjatë takimit të Vuçiç dhe Ramës në Bruksel, sëbashku me delegacionet që i shoqëronin.

ATHINA THYEN TABUTË, LEJOHET NDËRTIMI I NJË XHAMIE

Për të parën herë, qeveria greke po thyen akullin dhe po hap rrugën për ndërtimin e një xhamie në Athinë, një projekt shumë i polemizuar ky që është pritur me kundërshti nga shumë grupe, përfshirë edhe partnerë të koalicionit qeveritar.

LISTA SERBE ‘DORËHEQ’ MINISTREN JEVTIÇ

Ministrja e pushtetit lokal në Qeverinë e Kosovës, Mirjana Jevtiç, ka dhënë dorëheqje të enjten dhe për vendimin e saj ka njoftuar Listën Serbe, i ka thënë Radios Evropa e Lirë kryetari i Listës, Sllavko Simiç.

PRESIDENTI THAÇI:TE HETOHEN TE GJITHA KRIMET ,PARA E PAS LUFTES NE KOSOVE

Presidenti Thaçi: Të hetohen të gjitha krimet para dhe pas luftës në Kosovë

KRIZA POLITIKE NË MAQEDONI, ZAEV TAKOHET ME AHMETIN

Kreu i partisë LSDM në Maqedoni, Zoran Zaev dhe ai i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti kanë zhvilluar një takim pa praninë e mesjave, takim i mbajtur në zyrtar e grupit parlamentar të LSDM-së në Kuvend.

ZAEV NGA PRISHTINA: HETIM NDËRKOMBËTAR PËR INCIDENTIN NË KUMANOVË

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili sot po qëndron për vizitë zyrtare në Prishtinë, ka deklaruar se qytetarët duhet ta dinë të vërtetën lidhur me incidentin e armatosur në Kumanovë, i cili kishte ndodhur në maj të vitit 2015.

PËRVJETORI/ ALBRIGHT NË KOSOVË: NDIHEM SI NË SHTËPINË TIME

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në një takim të veçantë sekretaren amerikane, Madeline Albright. Kryeparlamentari ka falënderuar për gjithçka...

KRIZA E EMIGRANTEVE, MAQEDONIA HAP KUFIRIN PËR KLANDESTINËT

Maqedonia është dorëzuar përpara fluksit të lartë të klandestinëve duke hapur dyert e kufirit me Greqinë. Forcat e policisë kanë mbikqyrur kalimin e emigrantëve por nuk kanë ndërhyrë për ti ndalur. Pas përleshjeve të shënuara dy ditët e funidt, ku autoritet maqedonase përdorën gazinlotsjellës dhe shkopijtë e gomës për të zbrapsur turmën e emigrantëve, situata të dielën në mëngjës në kufi është qetësuar.

ITALI, 766 TË VDEKUR NGA KORONAVIRUSI NË 24 ORËT E FUNDIT, BIE NUMRI I...

ITALI Rritet me 766 persona lista e personave të vdekur nga koronavirusi në Itali, duke e çuar numrit total në 14.681. Ditën e djeshme ishin...

KOSOVA, DJEP I KRISHTËRIMIT?

ARKEOLOGËT: ZBULUAM KISHËN MË TË VJETËR NË BOTË.
Kosova mund të jetë djep i krishterimit në Ballkan e ndoshta ne Europe e më gjerë.

BOTA