ISH-MINISTRI GREK: SHQIPËRINË NUK E KEMI FRIKË, ME MAQEDONINË MBAROJMË PUNË PËR 20 MINUTA

Ish-ministri i Mbrojtjes së Greqisë Panos Kammenos është rikthyer me deklaratat kërcënuese nacionaliste pas largimit nga qeveria e drejtuar nga Tsipras pak muaj më...

LIDERI SERB KARAXHIÇ OPEROHET NË HOLANDË

Lideri serb i Bosnjës Radovan Karaxhiç, i cili është në pritje të vendimit për gjyqin e tij për gjenocid, në gjykatën e Kombeve të Bashkuara për krime lufte, ka pasur operacion në tëmth. Sipas dokumenteve të lëshuara sot nga Gjykata Ndërkombëtare për Krime për ish-Jugosllavi, Karaxhiç u operua në një spital të Holandës në fund të muajit gusht. Karaxhiç doli para gjyqit i dyshuar për organizimin e krimeve serbe gjatë luftës së viteve 1992-95 të Bosnjës, që la rreth 100 mijë persona të vdekur.

KOSOVA APLIKON VITIN E ARDHSHËM PËR STATUSIN KANDIDAT NË BE

Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë se Kosova në vitin 2017 si prioritet e ka aplikimin për statusin e kandidatit për anëtarësim në Bashkimin Evropian .

PARALAJMËRON KRYEMINISTRI HOTI: KOSOVA RREZIKON NJË VALË TË DYTË TË COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka paralajmëruar se Kosova mund të përfshihet nga vala e dytë e pandemisë së koronavirusit. Kjo sipas Hotit, mund...

KUVENDI PRITET TË VOTOJË MARRËVESHJEN E KUFIRIT, NISIN PROTESTAT NË KOSOVË

Në Kosovë pritet të mblidhet një seance parlamentare për të votuar marrëveshjen për çështjen e kufirit, çështje kjo që ka ngjallur shumë reagime.

RRETH 160 FOSHNJE KANË VDEKUR KËTË VIT NË KOSOVË

Numri i foshnjave të lindura në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), gjatë vitit 2019, ka qenë 9,528. Ndërkaq numri i vdekjeve në Klinikën...

AKSIDENTOHET NJË GRUA NGA SHQIPËRIA NË KOSOVË,HUMB JETËN FOSHNJA E SAJ

Një aksident tragjik ka ndodhur në fshatin Gorancë të Hanit të Elezit. Një grua nga Shqipëria që ishte duke ngarë makinën, ka humbur kontrollin dhe...

APOKALIPSI NË GREQI, ÇFARË LA PAS ZJARRI – FOTO

Me largimin e flakëve, niveli i shkatërrimit shfaqet para syve i plote: shumica e Matit, resorta e bukur bregdetare, e kthyer në epiqendrën e...

GREQI, EVAKUIM MASIV NË SELANIK. PRITET ASGJËSIMI I BOMBËS SË L.II.B

Greqi, evakuim masiv në Selanik. Pritet asgjësimi i bombës së L.II.B

SUEDIA MBËSHTET KOSOVËN NË LIBERALIZIMIN E VIZAVE

KRYETARI I KUVENDIT NË SUEDI, APEL TË GJITHË KOSOVARËVE QË TË HEQIN DORË NGA AZILI. Kryetari i Parlamentit të Suedisë, Urban Ahlin, sot në Prishtinë në një takim me homologun e tij kosovarë, Kadri Veseli, ka thënë se edhe Kosova do të marrë liberalizim të vizave, por ky proces, sipas tij, është rënduar pas numrit të madh të azilkërkuesve kosovarë.Urban në një deklarim për media, pas takimit me kryetarin Veseli, tha se Suedia i mbështet aspiratat evropiane të Kosovës, dhe janë miq të fortë të liberalizimit të vizave. “Suedia dëshiron që të gjithë popujve tu mundësohet që të lëvizin lirshëm.

BOTA