27 C
Shkoder, AL

PËRKUJTOHET SHUGURIMI I KATEDRALES SË SHKODRËS

 Per besimtaret e krishtere, 12 janari eshte nje feste e te gjitheve, pasi eshte perkujtuar shugurimi I katedrales se shen shtjefnit.

SHIFRAT/PIKA E DOBËT E SHQIPTARËVE? TË PUNOJNË NË SHTET

Puna në shtet mbetet e preferuara e shqiptarëve. Vit pas viti kërkesat mesatare për një pozicion vakant kanë pësuar rritje duke kulmuar në vitin...

REALITETI “MIGJENIAN” I VARFËRISE NË POSTRIBË

FAMILJA HYSENI JETON KUSHTE EKSTREME DHE MESJETARE. Kjo e moshuar quhet Fatime hyseni, jeton në një varfëri ekstreme se bashku me te birin e saj I cili prej 12 vitesh ka probleme psiqike. Edhe pse jemi ne vitin 2015 ..duket se vitet kane mbetur ne vend numero ne fshatin rrasek te komunes postribe per kete familje e cila lufton cdo dite per mbijetese dhe thjesht per buken e gojes.

GOLEM, MBETURINAT BLLOKOJNË KANALIN DHE RRUGËN

Sapo hyn në fshatin Golem, të njësisë administrative Rrethina syri të ndesh një grumbull mbeturinash të djegura pranë rrugës. Tashmë, prej shumë kohësh, pastrimi...

PREKALI PA QENDËR SHËNDETËSORE

Rreth 150 banorë të fshatit Prekal të njësisë administrative Postribë, vuajnë nga mungesa e shërbimeve shëndetësore. Është vetëm infermierja e zonës e cila ju...

“GRATË PO SENSIBILIZOHEN KUNDËR DHUNËS”

Gratë që denoncojnë burrat kur ata dhunohen janë shtuar. E krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ndërgjegjësimi dhe sensibilizimi për të kërkuar ndihmë kur dhunohen njeh një prevalencë në rritje dyfish më shumë.

KANCERI I GJIRIT, FUSHATË SENSIBILIZUESE NË M.MADHE

 Fushata e muajit tetore per sensibilizmin e masave ne parandalimin e semundjes se kancerit te gjirit per grate e moshave 40 deri ne 60 vjece po rrezulton me sukses edhe ne rrethin e M.Madhe.

LIQENI I SHKODRËS, NJË “RELIKE” QË KËRKON PËRKUJDESJE

Teksa kalon me makinë urën e re të Bunës, ura antike, që qëndron prej më shumë se një shekulli, duket sikur të vështron me xhelozi, pasi ajo tashmë ka mbetur si një relike mbi 120-vjeçare e që shërben vetëm për kalimtarët dhe peshkatarët. Një projekt ambicioz eshte drejt perfundimit me zgjerimin e rrugës, si dhe krijimin e një pedonaleje me 4 metër gjerësi, si dhe të përmotshmet biçikleta. Pjesa për makinat është 6 metër e gjerë.

FAMILJA RROKU APEL PËR NDIHMË

VARFËRI EKTREME NË FSHATIN GURI I ZI. Edhe pse kemi te bejme me nje fenomen te perseritur ne qarkun tone te qindra familjeve mbi situaten e vështirë ekonomike ,akoma nuk po gjen vëmendjen e institucioneve qeveritare edhe as te shume deputeteve në prag të zgjedhjeve locale te cilet kanë qenë më aktiv në takimet e tyre me popullin e thjeshte .

FSHATI GRUDË FUSHË, ZONA E HARRUAR DHE QË PO BRAKTISET NGA BANORËT

 Ka disa vite qe ne fashatin grude fushe po largohen shumica e banoreve per arsye te mungeses se infrastruktures rrugere,ujit te pijshem,arsimimit dhe sherbimit shendetesor.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA