12 C
Shkoder, AL

TË PËRNDJEKURIT: QEVERIA TË ULË URREJTJEN NDAJ NESH

SHOQATA KA DALË NË NJË QËNDRIM PUBLIK KUNDËR PUSHTETIT
Shoqata e ish të përndjekurve politikë në Shkodër ka mbajtur një qëndrim kundër qeverisë aktuale, për padrejtësitë që sipas tyre janë duke iu bërë kësaj shtrese të popullsisë shqiptare.

ASNJË I PREKUR ME EBOLA NË SHQIPËRI

MINISTRIA E SHËNDETËSISË KONTROLLON TË ARDHURIT NGA ZONAT E PREKURA

Edhe pse në Shqiperi nuk ka asnje te prekur nga virusi vdekjeprures I Eboles, Ministria e Shëndetësisë ka nisur përforcimin e masave në aeroportin e Rinasit.

KOPLIKU PA ASNJË LULISHTE

BANORËT, TË SHQETËSUAR PËR MUNGESËN E HAPËSIRA TË GJELBRA
Qendra e qytetit te Koplikut eshte bere shpesh objekt I kronikave tona televizive per shkak te mungeses se investimit. Mungesa e gjelberimit, eshte nje nga problematikat e mosinvestimit ne kete qytet. Pamjet qe te ofrohen flasine qarte per gjenjden e kesaj qendre dhe kjo vjen si rezultat I zaptimit te hapsirave nga parkingjet e gabuara, nga shfrytezimi I padrejte I ketyre hapisrave nga bizneset.

STUDENTËT DO TË SISTEMOHEN NË UNIVERSITETE TJERA

MINISTRJA E ARSIMIT, DEBAT ME DREJTUESIT E INSITICIONEVE TË ARSIMIT TË ALRTË
Nje dite pas publikimit te listes se Institucioneve te Arsimit te Larte, privat dhe publike qe do te mbyllen apo do t’u kushtezohet aktiviteti, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla eshte perballur ne nje debat te hapur me drejtuesit e ketyre universiteteve.

SI JETUAN TË NDARË MALËSORËT E HOTIT

KOMUNIKIMI DHE MARRËDHËNIET NDËRMJET FSHATRAVE KUFITARË NË MALËSINË E MADHE
Vendosja e kufijve ne Konferencen e Ambasadoreve te Londres  ne 1913, la jashte Shqiperise shume troje shqiptare. Nje nder to ishin  edhe gjysma e fshatrave te  Malesise se Madhe, si Hoti, Gruda, Plava, Gucia etj.

LULISHTJA KTHEHET NË BANJO PUBLIKE

BANORET TEK ISA BOLETINI VAZHDOJNË TË ANKOHEN PREJ VITESH
Kanë mjaftuar vetëm pak minuta vëzhgim për të kuptuar se kjo lulishte kur duhej të ishte në shërbim të qytetarëve si një ndër të pakta ambientet e gjelbërta në qytetin e Shkodrës, përveç se nuk ofron kushte si ndriçim, apo kënd lojërash për fëmije, ajo mund të përbëjë një rrezik më të madh për banorët që jetojnë pranë kësaj lulishteje.

QEVERIA MBYLL UNIVERSITETET PRIVATE NË SHKODËR

“ARGENT” DHE UNIVERSITETI “GJON BUZUKU” PROPOZOHEN PËR HEQJE LICENSE

Qeveria mbyll 17 Universitete dhe pezullon 13 te tjera deri ne nje vendim te dyte.Në përfundim të kontrollit të bërë nga ana e Ministrisë së Arsimit, Qeveria vendosi mbylljen e menjhershme te 17 Universiteteve dhe pezullimin e 13 universiteteve të tjera.

QYTETARË MOS PENGONI URGJENCËN

PIRANI: TELEFONATAT ANONIME DHE TRAFIKU PO NA PENGOJNË PUNËN
Trafiku I renduar dhe problemi I parkimeve te gabuara nje ceshtje aq e diskutuar keto dite dhe e ndjekur nga StarPlus ne menyre te vazhdueshme po pengon edhe veprimtarine jetike te urgjences se poliklinikes. Nje tjeter problematike e njohur tashme qe po pengon punen e urgjences jane telefonatat anonime qe tallen apo fyejne stafin.

SHËNGJINI, JO VETËM TURIZEM POR EDHE BIZNES

SHQIPTARET NGA KOSOVA, KANE HAPUR BIZNESET E TYRE NISUR NGA FLUKSI I TURISTËVE. Tashme bregdeti I shengjinit nuk po shikohet nga shqiptaret e kosoves , vetem si nje vend per te kaluar pushimet , por edhe sin je mundesi per te zhvilluar bizneset e tyre. Shpesh dyqanet dhe lokalet , identifikohen me emrat e tyre, nderkohe qe pronaret e ketyre bizneseve kane sjelle me vehte traditen e tyre te gatimit dhe specialitetet me te vecanta.

GRUAJA MË E MOSHUAR NË MALËSI

104 vjecarja Mejreme Bajraktari eshte gruaja me e moshuar ne komunen Qender te rrethit te Malesise se Madhe, e cila ka 41 vjet qe merr pension, duke filluar nga viti 1973! Me rrudhat ne fytyre dhe shamine ne koke, nepamje te pare ajo nuk duket edhe aq e vjeter, por kjo certificate lindjeje dhe ky leternjoftim I vitit 1981 e verteton kete.Pervece si nene dhe bashkeshorte,

Na ndiqni

68,266FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA