21 C
Shkoder, AL

UNICEF: 25% E FËMIJËVE BISEDOJNË ME TË PANJOHUR

Fëmijët mbi moshën 9 vjeç në Shqipëri kanë akses të palimituar në internet. Një raport i UNICEF ka nxjerrë në pah se 77% e...

SHOKUES REZULTATI, NXËNËSIT E KLASAVE TË 3-ta DHE 4-ta NUK DINË TË SHKRUAJNË

AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE DEKLARON SE GJYSMA E NXËNËSVE NËN NIVELIN MESATAR. Është shokues rezultati që ka arritur të nxjerrë Agjencia Kombëtare e Provimeve pasi ka testuar nxënësit e klasave të treta, të katërta dhe të pesta në vend.

NË “GJUHADOL-in” E BRAKTISUR

Njëra nga lagjet më të vjetra të qytetit të Shkodrës është Gjuhadoli. E rikonstruktuar në vitin 2014, me një fond prej 800 mijë eurosh nga Bashkimi Europian, Ministria e Kulturës dhe Bashkia Shkodër, sot Gjuhadoli nuk i ngjan thuajse aspak investimit të fillimit.

5 DHJETORI, DITA BOTËRORE E VULLNETARËVE

GO2 DHE FORUMI SHKODRANË BASHKË DUKE MBJELLUR PEMË. Ne kuader te 5 Dhjetorit, Dites Boterore te Vullnetarizmit, te rinj shkodrane pjese e shoqates GO2 dhe Forumit Shkodrane, kane zgjedhur nje menyre origjanle per tiu bashkuar kesaj dite nderkombetare.

SHQIPËRIA KA PAGËN MINIMALE MË TË ULËT NË RAJON DHE NË EUROPË

Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse...

GJUETIA ME GJENERATOR DREJT ZHDUKJES

PESHKATARËT I LARGOHEN MJETEVE PRIMITIVE QË DËMTOJNË PESHKUN.Peshkatarët e liçensuar që gjuajnë peshk në liqenin e Shkodrës thonë se gjuetia e paligjshme është reduktuar ndjeshëm. Ata thonë se mund të ketë ende persona që përdorin gjuetinë me gjenerator por sipas tyre janë raste sporadike.

“FRPD” DHURON GJAK

TË RINJTË DEMOKRATË I BASHKOHEN NISMËS. Forumi Rinor i Partise Demokratike ne shkoder I eshte bashkuar dhurimit te gjakut ne diten boterore te talasemise. Sekretari i PërgjithshëmI ketij forumi Denis fani shprehet se dhurimi i gjakut per kete kategori te semuresh eshte shenja me e mire e humanizmit per qytetaret shkodrane.

FESTAT, SHKOLLAT E QYTETIT SHPËRNDAJNË DHURATA

100 nxënës të shkollës “Prenkë Jakova” kanë përfituar disa dhurata nga drejtoria e kësaj shkolle në bashkëpunim me donatorë të afërt të institucionit.

TRANSPORTI URBAN, INVALIDËT DO TË KENË KARTA DIXHITALE

Mosnjohja e dëshmive të invaliditetit nga operatorët e transportit urban është një problem që vijon prej kohësh në qytetin e Shkodrës.

PROJEKTI “SHPRESA”, DITA NDËRKOMBËTARË E PAQES

Në ditën ndërkombëtare të paqes të rinjtë e projektit “Shpresa” në Shkodër kanë marrë pjesë në një aktivitet sensibilizues me qëllim harmoninë, mirëkuptimin e kultivimin e vlerave mes njëri-tjetrit

Na ndiqni

73,519FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA