16 C
Shkoder, AL

DITA NDËRKOMBËTARE E RINISË SHKODRA, ASNJË AKTIVITET PËR TË RINJTË

12 gushti u caktua nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së si Dita Ndërkombëtare e Rinisë në vitin 1999. Kjo dite  u caktua per te sjelle ne vemendjen e komunitetit nderkombetar ceshtjet dhe problemet e  te rinjeve ne bote, si  dhe per te rritur potencialin dhe angazhimin e tyre ne shoqerine globale.

SI JANË SHËRBIMET PËR PUSHUESIT NË VELIPOJË?

MUNGESA E DRITAVE E UJIT, PROBLEMET KRYESORË
Të pushosh në plazhin e velipojës, tani që edhe kushtet atmosferike të muajit Gusht mund të jenë të mira do të duhet të përballesh dhe me vështirësitë apo problemet e përditshme.

VIJA LIQENORE, SËRISH E NDOTUR

NJË MUAJ PAS AKSIONIT PËR PASTRIMIN E BREGUT TË LIQENIT
Keto pamje I perkasin festimit te dites se Liqenit te Shkodres, nga I cili, Shqiperise, pra Shkodra ka 57 km vije liqenore.

10 USHQIMET QË NUK RUHEN NË FRIGORIFER

DISA HUMBIN AROMËN E SHIJEN, TË TJERAT MUND TË MYKEN
Ne pikun e vapes, deshira jone epr fresk, por edhe nevoja per t’I ruajtur, na ben qe t’I fusim ne frigorifer ujin dhe plot ushqime te tjera.
Por nese ka disa ushqime që e kanë të nevojshme ruajtjen në frigorifer,me  disa të tjera ne shpesh gabojmë kur i fusim në te njejtin vend.

SHQIPTARËT, TË FUNDIT NË EUROPË

STUDIMI: SHQIPTARËT NUK E NDËRROJNË AS FURÇËN E DHËMBËVE
Shqiptarët janë të fundit në Europë sa i përket kujdesit për dhëmbët. Kështu thuhet në një studim të realizuar nga Euromonitor International pak kohe me pare.

SEZONI TURISTIK RRIT FREKUENTIMIN E LOKALEVE

TURISTËT E HUAJ PARAPËLQEJNË GATIMET TRADICIONALE SHQIPTARE
Piku I sezonit veror ka rritur fluksin e punes dhe te numrit te klienteles neper lokalet e Shkodres. Qytetaret shkodrane duket se jane te prirur per te kaluar momente pushimi dhe  relaxi ne baret dhe resotrantet e qytetit.

TREGJET TONA USHQIMORE, ZHEG E PISLLËK

Ç’NDODH PAS PËRFUNDIMIT TË NJË DITE PUNE NË ZDRALE DHE RUS
Shembullin e kesaj gruaje qe po pastron vendin e saj te punes, ne merkaten e Rusit, e ndjekin jo pak tregtare, por sigurisht qe jo te gjithe tregtaret e pastrojne vendin e tyre te punes.

TË PËRNDJEKURIT: QEVERIA TË ULË URREJTJEN NDAJ NESH

SHOQATA KA DALË NË NJË QËNDRIM PUBLIK KUNDËR PUSHTETIT
Shoqata e ish të përndjekurve politikë në Shkodër ka mbajtur një qëndrim kundër qeverisë aktuale, për padrejtësitë që sipas tyre janë duke iu bërë kësaj shtrese të popullsisë shqiptare.

ASNJË I PREKUR ME EBOLA NË SHQIPËRI

MINISTRIA E SHËNDETËSISË KONTROLLON TË ARDHURIT NGA ZONAT E PREKURA

Edhe pse në Shqiperi nuk ka asnje te prekur nga virusi vdekjeprures I Eboles, Ministria e Shëndetësisë ka nisur përforcimin e masave në aeroportin e Rinasit.

KOPLIKU PA ASNJË LULISHTE

BANORËT, TË SHQETËSUAR PËR MUNGESËN E HAPËSIRA TË GJELBRA
Qendra e qytetit te Koplikut eshte bere shpesh objekt I kronikave tona televizive per shkak te mungeses se investimit. Mungesa e gjelberimit, eshte nje nga problematikat e mosinvestimit ne kete qytet. Pamjet qe te ofrohen flasine qarte per gjenjden e kesaj qendre dhe kjo vjen si rezultat I zaptimit te hapsirave nga parkingjet e gabuara, nga shfrytezimi I padrejte I ketyre hapisrave nga bizneset.

Na ndiqni

72,172FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA