25 C
Shkoder, AL

TENSIONI I LARTË U DJEG PAJISJET ELEKTRONIKE

Dhjetra familje në një bllok pallatesh në afërsi të ish-Fushës së Druve në Shkodër, pjesë e unazës lindore, prej muajsh vuajnë problemin e tensionit të lartë të energjisë. Si pasojë e tij, këtyre të fundit u janë prishur pajisjet elektrike, duke filluar nga lavatriet, televizorët, kompjuterët, etj.

ÇIFTI I TË MOSHUARVE NË KËRKIM TË SHPRONËSIMIT

 Që prej 3-4 vitesh Ali dhe Hasije Burgajt iu është shembur shtëpia për shkak të punimeve në unazën lindore të Shkodrës.

DITA E TË GJITHË SHENJTËRVE

MASSAFRA: PËRKUJTOJME TË GJITHË SHENJTËRIT E KISHËS KATOLIKE .Më 1 nëntor është festa e të gjithë shenjtërve. Kështu kisha katolike kremton ketë dite me shenjterine e ditës se diele .

SHFRYTEZIMI,QINDRA FEMIJE VIJOJNE TE LYPIM NE RRUGET E TIRANES

Pavarësisht aksioneve - Shfrytëzimi, qindra fëmijë vijojnë të lypin në rrugët e Tiranës

MEÇO: FËMIJËT ROM E EGJIPTIAN TË BARABARTË

SHTETI KA PËRCAKTUAR PRIORITETE POR KA MUNGESA FONDESH. Ne diten nderkombetare te romeve “Save the Children” ne bashkepunim me EUIC ne Shkoder kane realizuar nje aktivitet per ti kujtuar komunitetit dhe institucioneve se femijet rom dhe egjiptian jane te barabarte me femijet e tjere. Drejtuesja e “Save the Children” tregoi se shteti ka percaktuar prioritete per keto komunitete por ka mungesa fondesh. Nga ana tjeter Meco ka treguar se nuk mund te flasim per shifra kur behet fjale per keto komunitete.

LIGJI I RI, NË UNIVERSITET ME MESATARE MBI 7

MAS: NUK DO TË HIQET MATURA SHTETËRORE POR DO TË KETË NDRYSHIME. Nxënësit që përfundojnë sivjet vitin e parë të gjimnazit, do të jenë brezi i parë për të cilët do të aplikohet nota mesatare për t’u pranuar në universitet. Do të jetë Këshilli i Ministrave ai që do të përcaktojë kufirin për ata që meritojnë ose jo të ndjekin arsimin e larte. Asnjë nuk do të futet në universitet me mesatare nën 7.

MEHMETAJ:407 PERSONA JANË PUNËSUAR VETËM PËR GUSHTIN

Zyra e punes ne shkoder e shikon pozitive situaten aktuale pasi sipas tyre besimi I punekerkuesve qe paraqiiten ne zyrat e kesaj te fundit eshte rritur nje tregues qe veren se besimi ne institucione shteterore eshte rritur.Drejtori I kesaj zyre dode Mehmetaj informin se jane realizuar 2170 regjistrime te reja ndersa vetem ne muajin gusht jane punesuar 407 persona.

DASHURIA PËR SHPENDËT

Ky është Dervish Çelepija nga fshati Bushat. Të paktën prej 20 vitesh ia I kushton të githë kohën shpendëve të egjër prej të cilëve...

TË FUNDIT NË EUROPË, KEMI RËNIEN MË TË MADHE NË KAPITALIN NJERËZOR

Kapitali njerëzor i referohet atributeve të një popullsie që së bashku me kapitalin fizik siç janë ndërtesat, pajisjet, dhe asetet e tjera të prekshme,...

“INSTANBUL”, KURBANE PER FAMILJET NE NEVOJE

 E kthyer tashme ne tradite, shoqata “INSTANBUL’’ edhe kete vit , me rastin e festes se bajramit, ka relizuar prerjen dhe shperndarjen e Kurbanit ne Medresene “Haxhi Sheh Shamia”.

Na ndiqni

74,740FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA