25 C
Shkoder, AL

SHKOLLAT PROFESIONALE MUND TË ZHVENDOSEN

PRITET VENDIMI NGA MINISTRY VELIAJ DERI NË VITIN E ARDHSHËM AKADEMIK. Në një kohë ndoshta jo shumë të gjatë shkollat profesionale në qytetin e Shkodrës bashkë me disa prej konvikteve mund të transferohen. Kjo me qëllimin që të ketë një rehabilitim më të mirë të këtyre shkollave dhe konvikteve.

KEPI: BORXHET REFRENI JONË

DREJTORI I UJËSJELLËSIT: NUK MENAXHOHET VENDOSJA E MATËSVE. “Borxhet e qytetarëve janë refren i përditshëm”. Kështu deklaron drejtori i ndërmarrjes së ujësjellës-kanalizimeve në Shkodër, Leonard Kepi. Sipas tij nuk ka rënie të arkëtimeve por situata nuk është e kënaqshme.Sa i përket vendosjes së matësve ka probleme në menaxhim dhe ende nuk është arritur që të vendosen në të gjithë qytetin.

MAS NË SITË ARSIMTARËT

MËSUESIT QË SKANË KUALIFIKIMET E DUHURA DO LARGOHEN NGA PUNA. MAS ka nisur kontrollet mbi kualifikimin e 39 mije mesuesve te arsimit parauniversitar. Deri ne mbyllje te muajit tetor do te behen publike te dhenat konkrete rreth kontratave dhe punesimeve abuzive. Rreth 3900 mesues rrezikojne vendin e punes pasi japin mesim jashte profilit te tyre.

MUÇMERAJ: SHKOLLAT PRIVATE TË SIGURTA

KOLEGJI TURK “HASAN RIZA PASHA” I PAJISUR PËR MBROJTJEN NGA ZJARRI.
Shkollat jo publike në qytetin e Shkodrës janë një histori tjetër sa i përket sigurisë në rast të rënies së zjarrit. Pjesa më e madhe e tyre plotësojnë pothuajse të gjitha kushtet që duhen në mënyrë që nxënësit të jenë të sigurtë.

SMAJLI: SHKOLLAT TË PASIGURTA NGA ZJARRET

GOGAJ: PO KONTROLLOHEN TË GJITHA IINSTITUCIONET DIDAKTIKE.
Të gjitha institucionet didaktike duke nisur nga kopshtet e deri tek universitetet në Shkodër por edhe në të gjithë Shqipërinë janë të detyruara që të pajisen me mjetet e domosdoshme për shuarjen e zjarrit dhe mjete për shpëtimin në raste emergjente.

RRUGA E DRAÇINIT E AMORTIZUAR

SHKJAU: UJI QË DERDHET NGA AI AKS DËMTON UNAZËN E QYTETIT
Kjo deklaratë e antarit të këshillit bashkiak Xhemal Shkjau ka shumë kohë që përsëritet, me qëllimin që Bashkia Shkodër të bëjë të mundur rikonstruksionin e rrugës së Draçinit në qytetin e Shkodrës.

OSHEE, KËPUTJE E RILIDHJE TË ENERGJISË

NË TERREN ME POLICINË, ULEN 79% HUMBJET RRITEN ARKË. OSHEE me mbeshtetjen e Policise se Qarkut Shkoder ka vijuar aksionet ne terren per konstatimin  e debitoreve dhe rritjen e arketimeve. Zona industriale ka qene kete te premte qendra e ketij aksioni, pasi ne kete zone ndodhen rreth 108 abonente debitor me nje vlere debie 59 milion leke te vjetra. Ky aksion rezultoi me keputje te energjise elektrike per debitoret por njekohesisht me rilidhje nga ana e oshee per abonente qe  shlyen detyrimet

DRSH PROMOCION KUNDËR VETËVRASJES

DITA BOTËRORE KUNDËR VETËVRASJES, SENSIBILIZIM PËR ZHDUKJEN E FENOMENIT
Zyra e promocionit dhe ajo e shendetit mendor prane DRSH kane organizuar kete te merkure nje fushate sensibilizuese per parandalimin e fenomenit te vetevrasjes ne kuader te 10 shtatorit dites boterore kunder vetevrasjes.

TË RINJTË TË PRIRUR DREJT ARSIMIT PROFESIONAL

SHKOLLA PROFESIONALE “NDRE MJEDA”  DY HERË MË SHUMË NXËNËS SE NJË VIT MË PARË. Shkolla e Mesme Profesionale Kombetare “Ndre Mjeda” ne komunen e Bushatit eshte gati per te pritur nxenesit ne vitin e ri shkollor 2014-2015.

Na ndiqni

74,730FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA