28 C
Shkoder, AL

SHOQATA E BLEGTORËVE TRAJNIM ME TË RINJ

YLLI: SHANSE PUNËSIMI PËR 15 PERSONAT E KËTIJ TAKIMI.Shoqata e Blegtorëve LEA në bashkëpunim me drejtorinë rajonale të bujqësisë dhe mbështetjen e USAID kanë organizuar trajnimin me temë “Mundësi Punësimi për të rinjtë në zonat rurale”.

“RADIO 28-ta”

NXËNËSIT KRIJOJNË RADIO BRENDA AMBJENTEVE TË SHKOLLËS. Shkolla e mesme 28-nentori ka vendosur te materializoje atë çka mësojnë ne teori ne lende te ndryshme ne shkolle, për ketë arsye nxehësit maturante me ndihmën e mësuesve dhe me mbështetjen e drejtorisë se shkollës kane realizuar nje projekt per krijimin e radios se shkollës, “radio 28-ta”. 

TARIFAT CELULARE, NDRYSHOJNË NË 2015-tën

AKEP SYNON QË TË BALANCOJË DHE TARIFAT NDËRKOMBËTARE. Tarifat e telefonisë celulare që nga 1 janari do të njëhsohen. Autoritetit i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka marrë një vendim në bazë të të cilit çdo thirrje jashtë rrjetit do të ketë çmim të njëjtë. një vendim i tillë synon rritje të konkurrencës dhe më shumë përfitim nga qytetarët.

ZHURMAT, NISIN KONTROLLET NË DISKOTEKA

TËRTHORJA: NË SHKODËR VETËM 3 PUBE KANË LEJE MJEDISORE. Në qytetin e Shkodrës inspektoriati shtetëror i mjedisit në bashkëpunim drejtorinë rajonale të mjedisit dhe policinë e shtetit kanë nisur aksionet për kontrollet ndaj zhurmave në lokalet apo pubet e natës.

TROTUARET KTHEHEN NË TREGJE!

SHKODËR, TREGTARËT AMBULANTË BLLOKOJNË HAPËSIRAT PUBLIKE.Trotuaret përgjatë gjithë gjate sise se Bulevardit “Bujar Bishanaku”, pergjate rrugës “Kongresi i Manastirit” dhe rruges “Leke Dukagjini” jane kthyer ne tregje. Përgjate trotuareve mund te gjesh veshje, produkte ushqimore, fruta-perime, aksesore, ene guzhine, kepuce, canta, produkte kozmetike e cdo gjë tjeter, keto trotuare I ngjajne një supermaketi me një shumellojshmeri artikujsh qe ka zbritur ne trotuar.

SOCIALE RRETHRROTULLIMET NE MARLULA

NË LAGJEN “MARK LULA” ËSHTË I PAPËRFUNDUAR E I MBUSHUR ME MBETURINA. Rotondoja e ndërtuar që prej 3-4 muajsh në lagjen “Mar Lula” është kthyer në një gërmadhë. Që nga dita që u ndërtua asnjëherë nuk ka shërbyer për qëllimin për të cilin është menduar. Ajo rotondo vetëm emrin ka të tillë sepse ka nisur që të dëmtohet në shumë pjesë të saj ende pa nisur të funksionojë.

DITA BOTËRORE KUNDËR DIABETIT

NELAJ: NUMRI I DIABETIKËVE PO RRITET ME HAPA GALOPANTË. Ne ditën botërore te luftës kundër diabetit endokrinologu Ermir Nelaj bën thirrje qe komuniteti te tregoje me shume kujdes per parandalimin dhe mbrojtjen nga kjo sëmundje pasi shifrat e te prekurve po rriten me hapa galopante. 

GJUHA ANGLEZE, 20 VITE NË UNIVERSITET

FAKULTETI I GJUHËVE TË HUAJA, KONFERENCË SHKENCORE NDËRKOMBËTARE.

RIMBURSIMI I ILAÇEVE TË DIABETIKËVE

SHAZI: TË GJITHA MEDIKAMENTET MERREN ME RIMBURSIM.Java e luftes kunder diabetit sjell ne vemendje edhe pajisjen me medikamente per pacientet e prekur nga kjo semundje, sipas kryetares se urdherit te farmacistit ne Shkoder te gjitha keto medikamente merren me rimbursim sipas kategorive te percaktuara ne ligj. 

MBËSHTETJE PËR FËMIJËT ME AFTËSI NDRYSHE

QKSHP, PROJEKT PËR FËMIJËT E SHKOLLËS SPECIALE “3 DHJETORI”. Qendra e këshillimeve psikologjike me mbështetjen e fondacionit ABC po realizon projektin “mbështetje e integruar për fëmijët PAK në shkollen speciale “3 Dhjetori”. 

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA