22 C
Shkoder, AL

NDALOHEN MJETET E TONAZHIT TË RËNDË

DERI ME 30 SHTATOR KUFIZOHEN NË FUNDJAVË.
Ministria e Punëve të Brendshme dhe Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës kanë nënshkruar një Udhëzim të përbashkët “Mbi kufizimet në qarkullimin e mjeteve të rënda për transportin rrugor të mallrave”, me synim marrjen e masave për lehtësimin e lëvizjes në akset kombëtare dhe ato urbane gjatë sezonit turistik.

RRITET INTERESI PËR KUJDESIN E SHËNDETIT ORAL

DOMNORI: MOSKURIMI NË KOHË, ÇON NË RËNIE TË PARAKOHSHME TË DHËMBËVE.
Buzeqeshja eshte nje element I rendesishem I komunikimt. Dhembet jane elementi kryesor I nje buzeqshje te bukur dhe mirmbajtja e tyre po ashtu. Ne qytetin e Shkodres po rritet cdo dite e me shume interesi per kujdesin e shendetit te dhembeve nga qytetare.

TË MOSHUAR, TË VETMUAR, TË HARRUAR

MOSHA E TRETË, DOMINO, SHAH E DAMË LULISHTEVE TË SHKODRËS.
Te moshuarit jane shume te ndjeshem ndaj problemeve qe i rrethojne. I shikojme shpeshhere te mbledhur ne grupe, qe te largojne sadopak stresin dhe lodhjen nga mosha, duke biseduar dhe duke luajtur me njeri-tjetrin, ne lulishtet e pakta te Shkodres.

DITA NDËRKOMBËTARE E RINISË SHKODRA, ASNJË AKTIVITET PËR TË RINJTË

12 gushti u caktua nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së si Dita Ndërkombëtare e Rinisë në vitin 1999. Kjo dite  u caktua per te sjelle ne vemendjen e komunitetit nderkombetar ceshtjet dhe problemet e  te rinjeve ne bote, si  dhe per te rritur potencialin dhe angazhimin e tyre ne shoqerine globale.

SI JANË SHËRBIMET PËR PUSHUESIT NË VELIPOJË?

MUNGESA E DRITAVE E UJIT, PROBLEMET KRYESORË
Të pushosh në plazhin e velipojës, tani që edhe kushtet atmosferike të muajit Gusht mund të jenë të mira do të duhet të përballesh dhe me vështirësitë apo problemet e përditshme.

VIJA LIQENORE, SËRISH E NDOTUR

NJË MUAJ PAS AKSIONIT PËR PASTRIMIN E BREGUT TË LIQENIT
Keto pamje I perkasin festimit te dites se Liqenit te Shkodres, nga I cili, Shqiperise, pra Shkodra ka 57 km vije liqenore.

10 USHQIMET QË NUK RUHEN NË FRIGORIFER

DISA HUMBIN AROMËN E SHIJEN, TË TJERAT MUND TË MYKEN
Ne pikun e vapes, deshira jone epr fresk, por edhe nevoja per t’I ruajtur, na ben qe t’I fusim ne frigorifer ujin dhe plot ushqime te tjera.
Por nese ka disa ushqime që e kanë të nevojshme ruajtjen në frigorifer,me  disa të tjera ne shpesh gabojmë kur i fusim në te njejtin vend.

SHQIPTARËT, TË FUNDIT NË EUROPË

STUDIMI: SHQIPTARËT NUK E NDËRROJNË AS FURÇËN E DHËMBËVE
Shqiptarët janë të fundit në Europë sa i përket kujdesit për dhëmbët. Kështu thuhet në një studim të realizuar nga Euromonitor International pak kohe me pare.

SEZONI TURISTIK RRIT FREKUENTIMIN E LOKALEVE

TURISTËT E HUAJ PARAPËLQEJNË GATIMET TRADICIONALE SHQIPTARE
Piku I sezonit veror ka rritur fluksin e punes dhe te numrit te klienteles neper lokalet e Shkodres. Qytetaret shkodrane duket se jane te prirur per te kaluar momente pushimi dhe  relaxi ne baret dhe resotrantet e qytetit.

TREGJET TONA USHQIMORE, ZHEG E PISLLËK

Ç’NDODH PAS PËRFUNDIMIT TË NJË DITE PUNE NË ZDRALE DHE RUS
Shembullin e kesaj gruaje qe po pastron vendin e saj te punes, ne merkaten e Rusit, e ndjekin jo pak tregtare, por sigurisht qe jo te gjithe tregtaret e pastrojne vendin e tyre te punes.

Na ndiqni

73,744FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA