29 C
Shkoder, AL

MORATORIUMI, GJUETARËT TË REVOLTUAR PËR ZGJATJEN E AFATIT

Në seancën e fundit parlamentare pritej që në pikat e rëndit të ditës të diskutohej edhe ajo e moratoriumit të gjuetisë. Kjo pikë jo...

MËSUESIT E KONKURSIT TË KËNAQUR ME PUNËN

MLLOJA: MËSUESJA E RE KA FILLUAR PUNËN PRITET EMËRIMI DEFINITIV I SAJ. Mesuesit e rinj te komanduar nga ministria e arsimit ne vendet e lira te punes ne disa shkolla te shkodres ne kuader te konkursit “mesues per shqiperine” vijojne punen ne shkollat e perzgjedhura nderkohe presin emerimin definitiv.

PERO: QENTË E RRUGËS, STERILIZIMI ZGJIDHJE EFEKTIVE

Shoqata e vetme qe merret me kujdesin ndaj kafsheve ne Shkodër “Animals Need Me” ka reaguar mbi lajmin e ditëve te fundit ku qente e rrugëve ishin kthyer ne nje shqetësim serioz për banoret e qytetit kryesisht ne lagjen Rus ku individe te ndryshem jane sulmuar.Përfaqësuesja e kësaj shoqate Oli Pero nuk I mohon problematikat qe sjellin here pas here këto kafshe ndërsa informon se masat per sterilizimin e tyre do te konkretizohen me projektin e dyte qe kane me Bashkine Shkodër .

SHUMË PROJEKTE, POR ASGJË PËR DITËN E FAMILJES

AS NË KËTË DITË NUK JUSTIFIKOHET MUNGESA E SERIOZITETIT PËR KËTË PROJEKT. 15 maji, dita ndërkombëtare e familjes duket se është harruar edhe nga ata që e kanë për detyrë që të zhvillojnë aktivitete sensibilizuese e ndërgjegjësuese në këtë ditë të shënuar. Një prej projekteve që po zbatohet është “Shërbime Sociale Inovative”. Ky projekt ka në target grupet vulnerabël dhe synon përmirësimin e kushteve të jetesës së kategorive në nevojë nëpërmjet futjes dhe standartizimit të praktikave innovative në ofrimin e shërbimeve sociale.

POSTA SHKODËR, RRITET NUMRI I SHËRBIMEVE ONLINE

Posta Shqiptare dega Shkoder ka bere te mundur dixhitalizimin e pjeses me te madhe te sherbimeve qe orfon.

KUÇ, BANORËT ANKOHEN PËR MUNGESEN E RRUGËS

Prej 20 vitesh rreth 300 banorë te fshatit Kuç në Njësinë Administrative Gur i Zi po vuajnë mungesen e infrastrukturës rrugore.

FESTAT E FUNDVITIT, NËN TEMPERATURA TË LARTA

Krishtlindjet dhe Viti i Ri nuk mund të kuptohen pa borën dhe të ftohtin që shënon fundin e vitit dhe mesin e dimrit. Por, të tilla imazhe u përkasin tashmë vetëm publiciteteve televizive, pasi në realitet, moti nuk ka më asnjë lidhje me një stinë të ftohtë dhe të acartë.

LAGJIA MEHAJ, NË KOPLIK “MBYTET” NGA MBETURINAT

LAGJIA MEHAJ, NË KOPLIK “MBYTET” NGA MBETURINAThttp://www.youtube.com/watch?v=H2oS6YCv-Yg

ORATORI DON BOSKO, HAPEN LOJRAT VERORE

 Oratori Don Bosko, kthehet në pikë referimi gjatë stinës së verës për femijet, pasi cdo vit është kthyer në traditë hapja e lojrave verore.

HOTI : I/3 E HAPËSIRAVE TË GJELBËRTA ËSHTË BETONIZUAR

AMBASADA FRANCEZE DHE UNIVERSITETI I SHKODRËS FORUM QYTETAR MBI NDRYSHIMIN KLIMATERIK Ambasada e Francës në Shqipëri dhe Universiteti i Shkodrës “Luigj Gurakuqi”, me mbështetjen e Aleancës Franceze të Shkodrës, bashkëpunimit teknik gjerman nëpërmjet GIZ dhe QJQ-ve ambientaliste Aaarhus dhe Eko Mendje, organizuan kete te premte një Forum Qytetar mbi temën e ndryshimit të klimës.

Na ndiqni

76,088FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA