33 C
Shkoder, AL

PAPA FRANÇESKU, I LAN KËMBËT 11 MYSLIMANËVE EMIGRANTË NË ITALI

Për ritin e Pashkëve, të larjes së këmbëve, Papa Francesku ka zgjedhur një vend simbolik siç është qëndra e emigrantëve “Cara”, rreth 30 km larg  kryeqytetit italian Romë, në qytezën e Kastelnuovo Porto.

“SHANSI I DYTË” REAGON VOLTANA ADEMI

ishte projektuar qe kete vit te hapej per here te pare nje klase e cila do te perfshinte nxenes mbi 10 vjec te cilet asnjehere nuk kane frekuesntuar shkollen.

542 PERSONA TENTUAN TË VRASIN VETEN NË 2016,227 KANE HUMBUR JETEN

542 persona tentuan të vrasin veten në 2016,227 kane humbur jeten

POSTRIBË, QYTETARËT DENONCOJNË MOSPASTRIMIN E MBETURINAVE

 Edhe pse te gjitha institucionet ne Shkoder po trumbetojne me te madhe rendesine qe turizmi ka per zhvillimin ekonomik te qytetit tone shumica prej tyre nuk bejne punen qe kane per detyre per te ia rregulluar atij imazhin.

SHKODËR, LAGJJA QË BASHKËJETON ME MBETURINA

Prezenca e stinës së nxehtë të verës shton rrezikshmërinë e lindjes dhe përhapjes së shumë epidemive ku ruajtja e higjienës në komunitet është mjaft...

VITI JUBILAR I MËSHIRËS NË KATEDRALEN E SHKODRËS

Papa Françesku, me 8 dhjetor ka hapur vitin e mëshirës për te gjithë besimtaret, dhe kjo ngjarje e rëndësishme do te mbërrije ne Shkodër, pikërisht te dielën ne datën 13 Dhjetor. Arqipeshkvi I Dioqezes se Shkodrës, Mons. Angelo Massafra, ka zgjedhur katedralen e Shkodrës si vendin e shenjte për kryer edhe hapjen e vitit jubilar te mëshirës.

TË VERBËRIT ORGANIZOJNË KAMPIONATIN LOKAL TË SHAHUT

Shoqata e të verbërve Shkodër ka filluar kampionatin e shahut i cili realizohet çdo vit tashme në muajin nëntor.Aktiviteti i cili me shume se gara sportive synon integrimin e kësaj shtrese është mbajtur ne ambientet e qëndres kulturore te fëmijëve.

RRUGA E MANDAVE, 9 MLN LEKË PËR KIRASIN

Punimet e nisura disa ditë më parë për rikonstruktimin e rrugës së Mandave në lagjen Kiras të qytetit të Shkodrës po vijojnë me ritme të shpejta.

POSTRIBË, NIS NDËRTIMI I SHTËPISË PËR FAMILJEN CEKA

Prej një jave shtëpia e familjes Ceka ka nisur që të ndërtohet falë kontributit të Myftinisë Shkodër sëbashku me njësinë administrative Postribë. Rasti I...

“NDAL GJAKMARRJES”, AKTIVITET SENSIBILIZUES NË BARDHAJ

PSIKOLOGU I SHKOLLËS: 7 FËMIJË NUK VIJNË NË SHKOLLË NGA NGUJIMI. “Ndal gjakmarrjes”. Kjo ka qenë motoja e një aktiviteti të zhvilluar në fshatin Bardhaj të Komunës Rrethina, një prej fshatrave më të prekur nga ky fenomen në Qarkun Shkodër. Psikologu Arvios Fishta shprehet se 13 fëmijë shkojnë në shkollë edhe pse familjet e tyre kanë probleme me gjakmarrjen ndërsa 7 të tjerë nuk vijnë në shkollë por mësuesit shkojnë në shtëpitë e tyre.

Na ndiqni

79,002FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA