14 C
Shkoder, AL

DITA BOTËRORE KUNDËR DIABETIT

NELAJ: NUMRI I DIABETIKËVE PO RRITET ME HAPA GALOPANTË. Ne ditën botërore te luftës kundër diabetit endokrinologu Ermir Nelaj bën thirrje qe komuniteti te tregoje me shume kujdes per parandalimin dhe mbrojtjen nga kjo sëmundje pasi shifrat e te prekurve po rriten me hapa galopante. 

GJUHA ANGLEZE, 20 VITE NË UNIVERSITET

FAKULTETI I GJUHËVE TË HUAJA, KONFERENCË SHKENCORE NDËRKOMBËTARE.

RIMBURSIMI I ILAÇEVE TË DIABETIKËVE

SHAZI: TË GJITHA MEDIKAMENTET MERREN ME RIMBURSIM.Java e luftes kunder diabetit sjell ne vemendje edhe pajisjen me medikamente per pacientet e prekur nga kjo semundje, sipas kryetares se urdherit te farmacistit ne Shkoder te gjitha keto medikamente merren me rimbursim sipas kategorive te percaktuara ne ligj. 

MBËSHTETJE PËR FËMIJËT ME AFTËSI NDRYSHE

QKSHP, PROJEKT PËR FËMIJËT E SHKOLLËS SPECIALE “3 DHJETORI”. Qendra e këshillimeve psikologjike me mbështetjen e fondacionit ABC po realizon projektin “mbështetje e integruar për fëmijët PAK në shkollen speciale “3 Dhjetori”. 

BILETA E URBANIT, QEVERIA IA LË BASHKIVE

QEVERIA MIRATON VENDIMIN QË KËTË KOMPETENCË TA KENË VENDORËT.Ndryshimi i çmimit të biletave të transportit qytetas tani do të jetë në dorë të bashkive. Këshilli i Ministrave ka miratuar një vendim për të kaluar këtë në dorë të bashkive.

“PUNONJËSIT E NDËRTIMIT PA ASNJË KUSHT”

SHQETËSIME TË BËRA PREZENTE NË NJË MBLEDHJE TË KONFEDERATËS SË SINDIKATAVE.Asnjë lloj kushti nuk plotësohet nga pjesa më e madhe e firmave të ndërtimit në qytetin e Shkodrës. Deklarata vjen nga kryetari i konfederatës së sindikatave Famir Smajli

ROMËT, SKAMJA VAZHDON…

BUXHETI I VITIT 2015, HARRON ROMËT E EGJIPTIANËT. Këta duar qe shtrihen, ketë sy qe kërkojnë drite, keta shpirtra qe kërkojnë nje mbështetje enden cdo dite ne rrugët e qytetit te Shkodrës. Ne jemi deshmitare te skamjes e vuajtjes se tyre megjithatë jemi edhe dëshmitare te asaj qe institucionet shteterore kane bere e po bejne për ti ardhur ne ndihme komunitetit rom e egjiptian.

“NDIHMËN EKONOMIKE TË SHALËS E ZGJIDH QEVERIA”

DREJTORJA E SHËRBIMIT SOCIAL ETLEVA BISHA ZHVILLON NJË TAKIM NË SHKODËR. Drejtorja e përgjithshme e shërbimit social shtetëror Etleva Bisha thotë se nuk është detyrë e këtij institucioni që të gjejë një zgjidhje për zhbllokimin prej 10 muajsh të ndihmës ekonomike për banorët e Komunës Shalë.

JAVA SENSIBILIZUESE E DIABETIT

NELI: NUMRI I I RASTEVE TË REJA ME DIABET, GALOPANT.Kjo jave eshte java botërore e diabetit e në kuadër të kësaj jave DRSH zyra e edukimit dhe promocionit po organizon aktivitete sensibilizuese për parandalimin dhe mbrojtjen e popullatës nga diabeti.

BASHKIA HEDH POSHTË AKUZAT E “DAR”

ZYRA E ARSIMIT KUNDËRPËRGJIGJET PËR ARSIMIMIN E ROMËVE. Shefi i zyrës së arsimit në Bashkinë Shkodër Ludovik Vuka i ka hedhur poshtë akuzat e inspektores në drejtorinë rajonale të arsimit Lira Smaka për arsimimin e fëmijëve rom.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA