10 C
Shkoder, AL

34 FËMIJË TË NGUJUAR ANALFABETË

SHULLANI: MËSUESIT AS KËTË VIT SHKOLLOR NUK SHKOJNË NË SHTËPITË E TYRE. Dështon projekti për arsimimin e fëmijeve të ngujuar në shtëpitë e tyre në zonat ku ndodhen. 34 fëmijë që janë aktualisht të ngujuar nuk zhvillojnë asnjë orë mësimi duke u rritur kështu analfabetë. Shqetësimi vjen nga Nikollë Shullani, kryetar i shoqatës të pajtimit të gjaqeve. 

KREMTOHET MESHA PËR ZOJËN E SHKODRËS

BESIMTARËT KATOLIKË LUTJE PËR MË SHUMË PAQE E DASHURI MES NJERËZVE. Kisha katolike ne shkoder kremton sot zojen e shkodres apo sic njihet ndryshe zoja e keshillit te mire.

SHQIPTARËT INDIFERENTË PËR SIGURACIONET

SHKAK KRYESOR DUKET ÇMIMI I LARTË, I PAPËRBALLUESHËM. Shqipëria renditet në vendin e fundit në rajon, për nivelin e sigurimit të mjeteve, shtëpive, katastrofave natyrore dhe për sigurimin e jetës.

SHKOLLA “MARK LULA” ENDE PA DATË FILLIMI

DREJTUES TË BASHKISË DHE DAR, TAKOHEN POR NUK ZGJIDHIN ASGJË.Mos fillimi i proesit mësimor në shkollën “Mar Lula” e ndërtuar prej më shumë se një viti është kthyer në një çështje edhe në Bashkinë Shkodër. Në lidhje me këtë problem është zhvilluar një takim mes Bashkisë dhe Drejtorisë Rajonale të Arsimit gjë të cilën e pohon Ludovik Vuka përgjegjës i zyrës së arsimit në Bashkinë e Shkodrës.

“NË KUJTIM DHE NDERIM TË NËNË TEREZËS”

NXËNËSIT E SHKOLLËS “LUSH KOLA” NË BARBULLUSH NDIHMA PRANE VËLLEZËRVE TË NËNË TEREZËS. Ne prag, te 19 Tetorit, dites se lumturimi te Nene Terezes, femijet e shkolles 9 vjecare, "Lush Kola" ne fshatin Barbullush ne komunen e Bushatit, kane perkujtuar nobelisten shqiptare,  me nje nisem humane, ndryshe nga heret e tjera, duke iu drejtuar pikerisht misionareve te vellezerve te nene terezes ne bushat.

NIS PLOTËSIMI I FORMULARIT A3

2560 VENDE TË LIRA, UNIVERSITETI I SHKODRËS 273 KUOTA. Duke nisur nga kjo e enjte e deri me date 20 tetor maturantet qe nuk kane siguruar nje te drejte studimi ne raundin e pare mund te plotesojne online ne portalin e matures shteterore formularin A3. Kane te drejte te konkurojne ne kete raund maturantet qe nuk kane konkuruar me pare me formularin A2 konkretisht perfshihen candidate qe kane rezultuar kalues ne provimet e matures shteterore, dhe nuk kane plotesuar formularin A2 gjithashtu candidate qe qe kane rezultuar kalues ne provimet e vjeshtes si dhe kandidatet qe kane perfunduar arsimin e mesem jashte vendit.

VITI I RI AKADEMIK, KONVIKTI GATI

VISHNJA: STREHIM E KUSHTE TË FAVORSHME PËR 500 STUDENTË.Ky vit akademik do filloje pas 6 diteve por nderkohe Ndermarrja e trajtimit te studenteve po ben pergatitjet perfundimtare per pritjen e studenteve.Vishnja ka treguar se perveq strehimit ky konvikt ofron edhe shume gjera te tjera prandaj fton studentet te zgjedhin qendrimin e tyre ne kete konvikt.

MALTESER, NXITJE PËR SHKOLLIMIN E ROMËVE

NË PROÇES PROJEKTI I FINANCUAR NGA BE DHE DREJTUAR NGA MALTESER.“Programe efektive per perfshirjen aktive te romeve ne evropen juglindore” eshte projekti i rradhes i aplikuar nga Malteser me qellim nxitjen e shkollimit te komunitetit rom dhe egjiptian ne vendin tone.Ky projekt ka 18 partnere nga 8 vende te europes jg, financohet nga BE dhe drejtohet nga malteser Hungari.

PARKIMET E GABUARA KTHEHEN NË “GANGRENË”

STAR PLUS,  VËZHGON DISA NGA RRUGËT KRYESORE TË QYTETIT. Këto pamje nuk janë diçka e re për të gjithë qytetarët që frekuentojnë çdo ditë rrugët kryesore të qytetit të shkodrës. Mos zbatimi i rregullave të qarkullimit rrugor me parkimet e gabuara tashmë është kthyer në një “gangrenë” për të gjithë.

GJUETIA ME GJENERATOR DREJT ZHDUKJES

PESHKATARËT I LARGOHEN MJETEVE PRIMITIVE QË DËMTOJNË PESHKUN.Peshkatarët e liçensuar që gjuajnë peshk në liqenin e Shkodrës thonë se gjuetia e paligjshme është reduktuar ndjeshëm. Ata thonë se mund të ketë ende persona që përdorin gjuetinë me gjenerator por sipas tyre janë raste sporadike.

Na ndiqni

79,546FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA