12 C
Shkoder, AL

KODHELI PRET PILOTËT ANTI-KANABIS

MINISTRIA E MBROTJES VLERËSON KONTRIBUTIN E FORCAVE TË ARMATOSURA.

ZBARDHET VENDIMI I KKT-së

LEJET E NDËRTIMIT DO TË NDALOHEN PAS DATËS 22 GUSHT.
Keshilli kombetar I territorit ka zbardhur vendimin e nje dite me pare ne lidhje me situaten e lejeve te ndertimit.

PRESIDENTI RRËZON REFORMËN TERRITORIALE

PROCES ASPAK TRANSPARENT. U SHKEL KUSHTETUTA
Ashtu sikurse pritej, Presidenti I Republikes ka kthyer ne Kuvend ligjin per Reformen Territoriale.
Sipas te kryetarit te shtetit, ky ligj shkel parimet kushtetuese të shtetit të së drejtës, decentralizimit të pushtetit vendor dhe të autonomisë vendore.

LAJME SHKURT

VDES DREJTUESI I MOTOÇIKLETËS
Një makinë ka përplasur një motorr, duke bërë që drejtuesi i këtij të fundit të gjejë vdekjen ne qytetin e Durrësit. Viktima eshte i paidentifikuar, pasi nuk kishte asnjë dokument me vete.

RAMA: FULLANI, SI PRESIDENTI

KRYEMINISTRI THOTË SE NUK MUND TË KËRKOJË DORËHEQJEN E GUVERNATORIT.
Kjo ka qene pergjigja e kryeministrit te vendit, Edi Rama, per arsyet se perse ai nuk ka kerkuar doreheqjen e guvernatorit te Bankes se Shqiperise, Ardian Fullani, pas skandalit te vjedhjes se 713 milione lekeve nga ky insitucion.

REFORMA TERRITORIALE NUK DUHET DEKRETUAR

DREJTORI EKZEKUTIV I SHOQATËS: 60% E KOMUNAVE, KUNDËR REFORMËS
Presidenti I Republikes duhet ta ktheje ne Kuvend ligjin e Reformes Territoriale. Ky eshte qendrimi Shoqates se Komunave te Shqiperise, I shprehur nepermjet Drejtorit Ekzekutiv te kesaj shoqate, Agron Haxhimali.

PRESIDENTI KTHEN TRE LIGJE NË KUVEND

POLICIA, KLD DHE GJYKATA ADMINISTRATIVE
Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend, 3 ligje të rëndësishme të miratuar seancën e fundit te kuvendit te Shqiperise.
Ato jane: ligji për policinë e shtetit, ligji për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, si dhe ligji për funksionimin e Gjykatës Administrative.

PETICIONI, DITË VENDIMTARE PËR FULLANIN

AMBASADORI AMERIKAN E VIZITON PARA MBLEDHJES SË KËSHILLIT MBIKQYRËS.

Dita e sotme mund te jete vendimtare per fatin e Ardian Fullanit ne krye te Bankes se Shqiperise. 
Pas nje takimi 60-minutesh me ambasadorin amerikan Aleksander Arvizu, ky I fundit doli me nje deklarate per media, duke dhene mbeshtetje per mosdoreheqjen e deritashme te guvernatorit te Bankes.

VELIPOJA, ASNJË RAST VDEKJEJE NË PLAZH

GJATË MUAJTI GUSHT SHTOHET FLUKSI I TË SËMURËVE
Gjatë këtij sezoni turistik në plazhin e Velipojës deri në ditët e fundit nuk ka patur asnjë rast vdekjeje në plazh. Këtë e konfirmon mjeku i qendrës shëndetësore në Velipojë Teuton Muzaka, por thekson se me fillimin e muajit Gusht ku ka një fluks më të madh pushuesish janë rritur rastet e të sëmurëve që shkojnë pranë kësaj qendre për vizitë.

PROJEKTI PËR MINIMIZIMIN E MBETJEVE URBANE

KOMUNA E BUSHATIT TËRHEQ AGJENSINË JAPONEZE, TË INTERESUAR PËR MJEDISIN.
Komuna e Bushatit do te jete pjese e projektit JICA (Xhajka lexohet) per minimizimin e mbetjeve ne terren.

Na ndiqni

68,266FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA