12.5 C
Shkoder, AL

LAJME SHKURT

VDES DREJTUESI I MOTOÇIKLETËS
Një makinë ka përplasur një motorr, duke bërë që drejtuesi i këtij të fundit të gjejë vdekjen ne qytetin e Durrësit. Viktima eshte i paidentifikuar, pasi nuk kishte asnjë dokument me vete.

RAMA: FULLANI, SI PRESIDENTI

KRYEMINISTRI THOTË SE NUK MUND TË KËRKOJË DORËHEQJEN E GUVERNATORIT.
Kjo ka qene pergjigja e kryeministrit te vendit, Edi Rama, per arsyet se perse ai nuk ka kerkuar doreheqjen e guvernatorit te Bankes se Shqiperise, Ardian Fullani, pas skandalit te vjedhjes se 713 milione lekeve nga ky insitucion.

REFORMA TERRITORIALE NUK DUHET DEKRETUAR

DREJTORI EKZEKUTIV I SHOQATËS: 60% E KOMUNAVE, KUNDËR REFORMËS
Presidenti I Republikes duhet ta ktheje ne Kuvend ligjin e Reformes Territoriale. Ky eshte qendrimi Shoqates se Komunave te Shqiperise, I shprehur nepermjet Drejtorit Ekzekutiv te kesaj shoqate, Agron Haxhimali.

PRESIDENTI KTHEN TRE LIGJE NË KUVEND

POLICIA, KLD DHE GJYKATA ADMINISTRATIVE
Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend, 3 ligje të rëndësishme të miratuar seancën e fundit te kuvendit te Shqiperise.
Ato jane: ligji për policinë e shtetit, ligji për Këshillin e Lartë të Drejtësisë, si dhe ligji për funksionimin e Gjykatës Administrative.

PETICIONI, DITË VENDIMTARE PËR FULLANIN

AMBASADORI AMERIKAN E VIZITON PARA MBLEDHJES SË KËSHILLIT MBIKQYRËS.

Dita e sotme mund te jete vendimtare per fatin e Ardian Fullanit ne krye te Bankes se Shqiperise. 
Pas nje takimi 60-minutesh me ambasadorin amerikan Aleksander Arvizu, ky I fundit doli me nje deklarate per media, duke dhene mbeshtetje per mosdoreheqjen e deritashme te guvernatorit te Bankes.

VELIPOJA, ASNJË RAST VDEKJEJE NË PLAZH

GJATË MUAJTI GUSHT SHTOHET FLUKSI I TË SËMURËVE
Gjatë këtij sezoni turistik në plazhin e Velipojës deri në ditët e fundit nuk ka patur asnjë rast vdekjeje në plazh. Këtë e konfirmon mjeku i qendrës shëndetësore në Velipojë Teuton Muzaka, por thekson se me fillimin e muajit Gusht ku ka një fluks më të madh pushuesish janë rritur rastet e të sëmurëve që shkojnë pranë kësaj qendre për vizitë.

PROJEKTI PËR MINIMIZIMIN E MBETJEVE URBANE

KOMUNA E BUSHATIT TËRHEQ AGJENSINË JAPONEZE, TË INTERESUAR PËR MJEDISIN.
Komuna e Bushatit do te jete pjese e projektit JICA (Xhajka lexohet) per minimizimin e mbetjeve ne terren.

GRUEMIRË, INVESTIMET NË INFRASTRUKTURË

NEHANI: PRESIN QË BRËNDA SHTATORIT TË NIS RIKONSTRUKSIONI I SHKOLLËS.
Komuna Gruemire, nje nga komuna me siperffaqen me te madhe ne territorin e rrethit te Malesise se Madhe, ka hartuar edhe projektet per shume investime ne infrastructure.

VELIPOJA, KËTË VIT MË PAK TURISTË

ÇMIMET E LARTA, TKURRIN PUSHUESIT, QYTETARËT E SHKODRËS E BRAKTISIN
Ndërsa ndodhemi në pikun e sezonit turistik, pushuesit në plazhin e Velipojës janë të kënaqur me kushtet e ofruara në këtë bregdet, megjithatë sipas tyre problemet nuk mungojnë. Rritja e çmimeve dhe mungesa e hapësirave publike mbeten nga shqetësimet kryesore të turistëve.

GËRDECI, NGA SOT I PASTËR

KODHELI: PO PUNOHET PËR KTHIMIN NË IDENTITET TË KËSAJ ZONE.
Zona e Gërdecit, nga dita e sotme është çertifikuar si zonë e sigurt. Sot u zhvillua një ceremoni për përfundimin e pastrimit të zonës së Gërdecit, nga lëndët e rrezikshme shpërthuyese pastragjedisë së 2008, ku humbën jetën 26 persona dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur.

Na ndiqni

70,701FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA