23 C
Shkoder, AL

EMIGRANTËT MINORENË, NJË DRAMË QË TRONDIT ITALINË

Një dramë brënda dramës e kanë përkufizuar autoritetet italiane fenomenin e emigrantëve minorenë të pashoqëruar që mbërrijnë çdo ditë në territorin italian. Fëmijë e adoleshentë që me ëndërrën e një jetë më të mirë përballojnë shpesh herë një udhëtim të gjatë e të rrezikshëm. Fluksi i madh i emigrantëve e problematikat e emigracionit me të cilat po përballet aktualisht Europa,

RAMA PËR “IL MATTINO”: EUROPA PËR SHQIIPËRINË NJË PROJEKT I MADH

Kryeministri i Shqipërisë në një intervistë për gazetën italiane “Il Mattino” deklaron se Evropa ka humbur në egoizëm. Rama thekson se sot BE është më shumë taktike dhe më pak strategjike. Rama thotë se kriza e emigrantëve në Mesdhe vë në pah hendekun dramatik që ekziston në Evropë prej kohësh ka humbur në egoizëm, nacionalizëm, taktika politike dhe elektorale që konsumohen në vende të veçanta anëtare në BE.

RRUGA E KOMBIT DREJT KONCENSIONIT, 5 EURO TARIFA

Në shtator pritet të nisë aplikimi i tarifës 5 euro për kalimin në Rrugën e Kombit. Katër kompani kanë dorëzuar ofertat pranë Ministrisë së Transportit për t’u bërë pjesë e garës së dhënies me koncesion të autostradës Milot­Morinë, me qëllim ndërtimin, operimin, mirëmbajtjen dhe rehabilitimin e saj. Burime nga Ministria e Transportit, bëjnë të ditur se hapja e ofertave dhe vlerësimi i tyre do të bëhet më datë 15 shtator, në mënyrë që ky aks të kalohet vetëm duke paguar një taksë të caktuar.

INFORMALITIETI NË EKONOMI, DHTI PRO REFORMAVE LIGJORE

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë mbështet qeverinë në luftën e saj ndaj informalitetit në ekonomi dhe evazionit fiskal. Kreu i kësaj dhome, Nikolin Jaka në një konferencë për mediat deklaroi se ekonomia dhe sipërmarrja kanë probleme të shumta, më i rëndi informaliteti dhe evazioni fiskal e për këtë arsye mbështet çdo reformë ligjore të ndërmarrë nga qeveria shqiptare.

MEDIAT GJERMANE: SHQIPËRINË NJË VEND PA TË ARDHME

E përditshmja gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë të titulluar “vendi pa të ardhme” tek i cili ngre pyetjen “pse ikin shqiptarët”. Duke marrë shkas nga numri i madh i kërkesave për Azil në Gjermani, mediat nuk kanë nguruar të bëjnë një rrugë drejt Shqipërisë për të parë nga afër situatën. Ajo që ofron vendi i ynë për këdo që vjen nuk është e vështirë për t’u zbuluar.

OSHEE, RAPORTON 24 RASTE VJEDHJEJE TË ENERGJISË NË 7 DITË

Në harkun kohorë të një jave nga puna e përbashkët e Policisë së Shtetit dhe OSHE-së “Evidentimin dhe vënien para drejtësisë të autorëve të vjedhjes së energjisë elektrike, si dhe për ndërprerjen  e lidhjeve të paligjshme të energjisë elektrike” janë evidentuar 47 raste të vjedhjes së energjisë elektrike me 47 autorë. Në të gjithë vendin kanë operuar çdo ditë 95 grupe të përbashkëta të Policisë me OSHEE-në dhe kanë kryer kontrolle në 5.109 raste.

SHQIPTARËT DREJT GJERMANISË, ZERO NË 2013 NË 22 MIJË NË 2015

Në vitin 2012 në Gjermani nuk ka patur asnjë kërkesë për azil nga qytetarët shqiptarë. Statistikat e publikuara nga Ministria e Brendshme Gjermane tregojnë mungesën e interesit të shqiptarëve për të kërkuar azil 3 vite më parë në Gjermani. Edhe për vitin 2013-të numri i kërkesave për azil nga Shqiptarët ka qenë zero. 

VAJZA I KËRKON TË ATIT 400 MIJË EURO, STIMULON RRËMBIMIN

Aventura e një vajze me të dashurin e saj për t’i marrë të atit, biznesmen i njohur në fushën e imobilerisë, një shumë të madhe parash ka përfunduar keq, me arrestimin e të dyve dhe shokut të tyre. N.Ç dhe O.H të dashuruar kishin dy tre ditë që mendonin të grabisnin një shumë lekësh të atit, një biznesmen i njohur në fushën e imobilerisë. Vendosën të stimulonin rrëmbimin e saj. Pasi bëjnë planin  18 vjeçari O.H kërkon ndihmën e shokut të tij K.Gj 19 vjeç.

DRAMA E 23 VJEÇARES SHQIPTARE NË GJERMANI

Drama e largimit nga vendi kthehet në një tragjedi të vërtetë për 23 vjeçareN shqiptare e cila kërkonte azil në Gjermani.Vajza me emrin Ela Haziraj udhëtoi së bashku me të fejuarin e saj drejt një jete më të mirë me shpresën se kjo do të realizohej por në fakt nuk ndodhi kështu.Atë e shtypi treni pak pasi mori refuzimin e qëndrimit në Gjermani. Ngjarja, sipas mediave gjermane, ndodhi në orën 16.00 të së mërkurës në Frankfurt.

FITUESIT E UNIVERSITEVE SHPALLEN NË 3 SHTATOR

22 mijë studentë do të ulen për herë të parë në auditoret e universiteteve me 12 tetor. Udhëzimi i ministres së Arsimit Lindita Nikolla përcakton se universitete do të hapin dyert në javën e dytë të tetorit. Ndërkohë që emrat e studentëve që do të fitojnë konkurrimin do të shpallen më datën 3 shtator. Gjithashtu janë përcaktuar dhe procedurat që do të ndiqen për regjistrimin e studentëve të rinj.

Na ndiqni

76,937FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA