13 C
Shkoder, AL

INSTITUTI I GJEOSHKENCAVE PARALAJMËRON TË TJERA PËRMBYTJE ORËT NË VIJIM

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka paralajmëruar se gjatë orëve në vijim të ditës së sotme priten reshje intensive sidomos në Jug të vendit. Kjo situatë do të vazhdojë deri ditën e shtunë. Reshjet maksimale i kalojnë vlerat e 100 mm në 24 orë.

VRASJA E EMIGRANTIT NË GREQI, NDËRHYN PRESIDENTI I REPUBLIKËS

 Për ngjarjen ku humbi jetën në Greqi shqiptari Pëllumb Marnikolli, është vënë në lëvizje dhe institucioni i Presidentit të Republikës

TRAJNIM STAFIT DHE PUSHUESVE PËR TË SHPËTUAR JETËN

Trajnim stafit dhe pushuesve për të shpëtuar jetën

PISHINAT, MJEKËT: JANË SHTUAR INFEKSIONET NË SY, LËKURË E VESHË

Pishinat, kujdes fëmijet! Mjekët: Janë shtuar infeksionet në sy, lëkurë e veshë

DALIN NË ANKAND 8 BIZNESE TË SEKUESTRUARA NGA KRIMET E RËNDA

Tetë biznese të sekuestruara nga Gjykata e Krimeve të Rënda janë nxjerrë në shitje. Vlera e këtyre bizneseve arrin në më shumë se 1.5 milionë dollar dhe janë nxjerrë në shitje nga Agjencia e Administrimit te Pasurive te Sekuestruara dhe te Konfiskuara, strukturë në varësi të Ministrisë së Financave.

JEP DORËHEQJEN KREU I SHISH, JA KË PROPOZON KRYEMINISTRI RAMA

Ka dhënë dorëheqjen kreu i SHISH, Visho Ajazi Lika. Ndërkohë mësohet se kryeministri Edi Rama i ka paraqitur dorëheqjen e kreut të SHISH, Presidentit Ilir Meta dhe ka propzuar Helidon Bendon, shefin e ri të Shërbimit Informativ Shtetëror.

DISA NGA QYTETET E VENDIT TË PËMBYTURA

Në Fier dhe Vlorë vazhdojnë operacionet për të përballuar situatën e krijuar nga moti i keq dhe dalja e Vjosës nga shtrati.

NISET KONTIGJENTI I PESTË I FA NË AFGANISTAN

Niset kontigjenti i pestë i FA në Afganistan

KRETË, VANDALIZMA NË SHKOLLËN KU BËHEN MËSIMET E GJUHËS SHQIPE

Në Chania të Kretës është zhvilluar edhe këtë dielë mësimi i gjuhës amtare për fëmijt e emigrantëve shqiptarë që jetojnë në atë pjesë të ishullit grek. Por nisja e mësimit ka qenë e vështirë për shkak të vandalizmave që kishin kryer kundërshtarët e kësaj iniciative. Siç raporton televizioni publik ERT, mesnatën e të shtunës persona të panjohur kishin hedhur vajra makinash në mjediset e shkollës dhe kishin kyçur me dryna dyert e klasave, duke tentuar në këtë mënyrë të pengonin zhvillimin e mësimit. Por ata janë ndeshur me reagimin e fuqishëm të pjesës më të madhe të shoqërisë vendase dhe të autoriteteve lokale, si dhe të komunitetit shqiptar që jeton e punon në atë qytet.

REKLAMAT FALAS, 10 TV KRYESORE-KQZ-SË: PARTITË TË ZBATOJNË KODIN ZGJEDHOR

Dhjetë televizionet kryesore në vend, i janë drejtuar me një letër Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe OSBE-së ku kërkojnë nga partitë politike që të marrin masa dhe të zbatojnë Kodin Zgjedhor.

Na ndiqni

73,492FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA