25 C
Shkoder, AL

FREEDOM HOUSE: SHQIPËRIA ME LIRI TË PJESSHME

VITI 2014 KA SHËNUAR PËRKEQËSIM TË SITUATËS MEDIATIKË NË PËRGJITHËSI NË BOTË. Shqipëria është një vend më liri të pjesshme shtypi dhe radhitet në vendin e 97. Ky është klasifikimi dhe kongluzioni për lirinë e medias në vendin tonë në raportin e fundit të publikuar nga Freedom House. Sipas organizatës, viti 2014 ka shënuar përkeqësim të situatës mediatikë në përgjithësi në botë, duke arritur pikën më të ulët në 10 vjetët e fundit.

RAMA VIZITË ZYRTARE NË GJERMANI

TAKOHET ME KRYEMINISTRIN E LANDIT WINFRIED KRETSCHMANN, FTON BIZNESMENËT. Kryeministri Edi Rama zhvilloi nje vizite ne Baden Vutemberg te shtetit Gjerman. Aty u takua me Kryeministrin e ketij landi Winfried Kretschmann Gjate takimit, Rama vleresoi bashkepunimin mes dy vendeve si nje eksperience shume e mire qe do ndihmonte Shqiperine.

LARGIMI I SHQIPTARËVE, DEBATE NË KUVEND

RAMA DHE BERISHA REPLIKOJNË ME NJËRI TJETRIN PËR FAJIN E AZILKËRKUESVE .

SHTYHET SEANCA PËR MASËN E SIGURISË NDAJ DOSHIT

AVOKATËT E DEPUTETIT, SHPREHEN SE NUK KA ASNJË ARSYE PËR ARRESTIN. Gjykata e Lartë ka shtyrë seancën për ndryshimin e masës së sigurisë ndaj deputetit Tom Doshi. Shkak i shtyres ka qënë mungesa e dy anëtarëve të Kolegjit Penal, Artan Zeneli dhe Guxim Zeneli.

TAHIRI: BYROJA E HETIMET DO TË NGRIHET

MINISTRI I BRËNDSHËM DEKLARON SE MAZHORANCA PO RISHIKON AMENDAMENTET. “Askush nga ne, përfaqësuesit e mazhorancës nuk i ka lejuar vetes komentimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetueses edhe në rastet kur ato janë përtej parashikimeve tona.

RRUGA E SHQIPËTARËVE PËR TË KËRKUAR AZIL

NË 2013-tën 31 MIJË SHQIPTARË PËRFITUAN AZIL, KËRKESAT GJITHNJË NË RRITJE. Ndërsa mijëra shqiptarë kanë nxituar të aplikojnë për azil politik në vendet e BE-së, duke rrezikuar jo vetëm përgjigjen negative, por edhe penalitete të tjera si refuzimi i hyrjes në zonën Shengen për shumë vite,

NDËRKOMBËTARËT TË PAKËNAQUR ME KLASËN POLITIKE

SHQIPËRIA KA PROGRES VETËM NË PESË PRIORITETET KYÇE, ÇALON GJYQËSORI. Delegacioni i Parlamentit Europian që vizitoi Tiranën në Mars, raportoi para Komitetit të Jashtëm për rezultatet e takimit të 8 ndërparlamentar të stabilizim-asociimit. 

MANDATI I KOKËDHIMËS, DEBATE NË KUVEND

OPOZITA KËRKON HEQJEN E MANDATIT PËR DEPUTETIN SOCIALIST.

PARLAMENTI EVROPIAN MIRATON REZOLUTËN PËR SHQIPËRINË

PROBLEM KRYESORË, BASHKËPUNIMI POLITIK DHE SISTEMI GJYQËSOR. Komiteti për Punët e Jashtme në Parlamentin Evropian miratoi draft-rezolutën e komisionerit për vendin tonë Knut Fleckenstein, me 51 vota pro, 3 kundër dhe 4 abstenime.

BUNKERËT E ENVERIT, NË ÇUDITË E DIKTATORËVE

HOXHA RENDITET I TRETI NË LISTËN E “10 DIKTATORËVE MË TË ÇMENDUR”. Ish-diktatori i Shqipërisë Enver Hoxha, vijon të ketë jehonë pas vdekjes jo vetëm mes shqiptarësh, por edhe në botë.

Na ndiqni

74,740FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA