25 C
Shkoder, AL

DHUNOJNË PUNONJËSIN E POLICISË, 3 TË ARRESTUAR NË KUKËS

Tre persona janë vënë në pranga nga policia në Kukës pasi kanë ushtruar dhunë ndaj punonjësit të Policisë së Rendit.

KONCESIONI I RI, 100 MILIONË EURO PËR LABORATORËT; INVESTIMI 9.9 MLN

Kompania që ka fituar për 10 vjet koncesionin e laboratorëve me vlerë 100 milionë euro, do të investojë në total vetëm 9.9 milionë euro.

MINISTRI ITALIAN PYETET PËR TAHIRIN: NUK KOMENTOJ VEPRIMET E DREJTËSISË

Ministri italian Andrea Orlando, vizita e të cilit përkoi me të njëjtën ditë kur gjykata zbardhi një vendim mase sigurimi përmes të cilit i ndalonte daljen jashtë ish-Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, nuk pranoi të bënte komente për këtë çështje.

EDI RAMA: REFORMA NË ARSIM DO TË JAPË REZULTATE

Kryeministri Edi Rama ishte në Universitetin Bujqësor të Tiranës, nga ku uroi pedagogët dhe studentët për nisjen e vitit të ri akademik.

SOT HOMAZHET DHE LAMTUMIRA PËR KOMPOZITORIN ALEKSANDËR LALO

Do të zhvillohen sot në orën 11:00 homazhet për nder të kompozitorit të njohur Aleksandër Lalo.

INSTITUTI I GJEOSHKENCAVE: RESHJET DO TË VAZHDOJNË

Gjatë ditës së sotme e Shtunë (dt.02.12.2017) deri nesër e Diel (dt.03.12.2017), reshjet maksimale 24 orare, priten mesatare deri lokalisht intensive. Shenjat e Alarmit për përmbytje urbane ose nga përrenjtë dhe lumenjtë e vegjël janë hequr nga tabela e qarqeve, sepse këto përmbytje e kanë kaluar pikën kritike përgjatë natës së kaluar. Mbeten aktive paralajmërimet për vazhdimin e përmbytjes nga Lumi Vjosa në qarqet Fier dhe Vlorë.

URDHRI I PARË I KREUT TË RI TË POLICISË: “JO MINIFUNDE, TAKA DHE STREÇE”

Pak ditë pasi mori detyrën, drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka nxjerrë edhe urdhrin e tij të parë, ku u kërkon 13 mijë punonjësve të policisë të zbatojnë me rigorozitet orarin e punës dhe kodin e veshjes. “Të jetë serioze dhe në përshtatje me hierarkinë. Për drejtorët veshja duhet të jetë me kostum dhe këmishë.

EC: 5 VATRA ZJARRI NË TË GJITHË VENDIN

Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin janë shënuar 5 vatra zjarri. Sipas Emergjencave Civile, në operacione për shuarjen e zjarreve janë angazhuar 75 punonjës zjarrfikës, 9 automjete zjarrfikëse,60 personel nga Forcat të Armatosura të Ushtrisë, rreth 60 punonjës të Pyjores e të bashkive, të mbështetur edhe nga helikopterë.

TREGTIA E JASHTME, INSTAT PUBLIKON TË DHËNAT PËR KORRIK 2016

Në një raport të INSTAT-it, thuhet se në muajin korrik 2016, eksportet e mallrave arritën vlerën 22 mld lekë, duke u ulur me 0,6 % në krahasim me korrik 2015 dhe me 0,9 % në krahasim me qershor 2016.

PRESIDENTI I REPUBLIKËS DEKRETON ZGJEDHJET

 Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar datën se kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare.

Na ndiqni

74,740FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA