33 C
Shkoder, AL

NISHANI TAKOHET ME PRESIDENTEN E KOSOVËS JAHJAGA

NISHANI SHPREH SHQËTËSIM PËR SITUATËN E SHQIPTARËVE NË PRESHEVË  

LIDHJET E TRAFIKUT TË DROGËS MES SHQIPËRISË DHE ITALISË

Rajoni i Lombardisë në Itali konfirmohet si tregu i artë për prodhuesit e trafikantët e drogës. Ky fakt është konfirmuar sot nga e përditshmja prestigjoze italiane “Corriere della Sera”, e cila në artikullin“Narkotrafikatët, Lombardia e para për sekuestrimin e heroinës“, merr në analizë raportin mes Shqipërisë e rajonit të Lombardisë në trafikimin e lëndëve narkotike.

VJESHTA DO TË NIS ME PROTESTA PËR PARTINË DEMOKRATIKE

Vjeshta e këtij viti do të jetë stine protestash për opozitën. Sipas kryetarit Basha, dy shtyllat kryesore të protestave që do të organizohen në disa rrethe të vendit do të jenë largimi i kryeparlamentarit Meta dhe ministrit të Brendshëm Tahiri, por edhe votimi i ligjit për dekriminalizimin.

KRYEMINISTRI RAMA TAKOHET ME BASHKIAKËT

UNDP DO TË BËJË EVIDENTIMIN E GJËNDJES REALE NË BASHKI

ZBARDHET KËRKESA E PROKURORISË, PRENGA PERSON I RREZIKSHËM

Deputeti Armando Prenga paraqet rrezikshmëri të lartë shoqërore pasi ka plagosur një person me armë pa leje dhe ka kërcënuar me jetë anëtarë të tjerë të fisit “rival” për peshkimin në Patok. Këto janë disa nga argumentet përmes të cilave Prokuroria e Përgjithshme i kërkon Kuvendit të Shqipërisë autorizimin per arrestimin e deputetit socialist i cili u përfshi në një përleshje të armatosur të shtunën pas mesnare para ambienteve të komisariatit të Kurbinit.

TË HËNËN NIS SESIONI I V-të I KUVENDIT TË SHQIPËRISË

Zyra e shtypit e Kuvendit njofton se Sesioni i V-të i Legjislaturës së VIII-të të Kuvendit të Shqipërisë nis të hënën, 7 shtator 2015, në orën 17:00 Ky sesion pritet të jetë i nxehtë politikisht dhe kjo për shak të projektligjeve qe priten te diksutohen dhe qe kane shkaktuar shume debat. Fillimisht jane dy dekrete te Presidentit dhe 10 projktligje.

RAMA – VUÇIÇ NË DEBATIN TELEVIZIV “OKRUZENJE”

Gjatë punimeve të Samitit të Vjenës, kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç ishin të ftuar në një debat përballë njëri-tjetrit në emisionin “Okruzenje”, ku folën për sfidat ekonomike dhe politike në marrëdhëniet mes dy popujve. Kryeministri Rama tha se është hapur një faqe e re në marrëdhëniet mes dy vendeve.“Ne nuk kemi shpikur këtë nismë. Ne themi gjënë e duhur kur themi që Shqipëria dhe Serbia, por edhe shqiptarët dhe serbët në tërësi, mund të bëjnë për Ballkanin atë që bënë francezët me gjermanët pas Luftës së Dytë Botërore.”, tha Rama.

MBYLLET SEZONI, RËNDOHET QARKULLIMI NË RRUGËN E KOMBIT

Mbyllja e sezonit turistik eshte shoqëruar me trafik te rënduar ne rrugen e Kombit, ku vargu i automjeteve shkonte deri në 2 km. Fluksi fillonte nga Superstrada Balldre-Laç si dhe rrugët që kanë lidhje me plazhet e Shëngjinit dhe Tales në Lezhë, të cilat për disa orë u bllokuan plotësisht një natë më parë.

EMIGRANTËT MINORENË, NJË DRAMË QË TRONDIT ITALINË

Një dramë brënda dramës e kanë përkufizuar autoritetet italiane fenomenin e emigrantëve minorenë të pashoqëruar që mbërrijnë çdo ditë në territorin italian. Fëmijë e adoleshentë që me ëndërrën e një jetë më të mirë përballojnë shpesh herë një udhëtim të gjatë e të rrezikshëm. Fluksi i madh i emigrantëve e problematikat e emigracionit me të cilat po përballet aktualisht Europa,

RAMA PËR “IL MATTINO”: EUROPA PËR SHQIIPËRINË NJË PROJEKT I MADH

Kryeministri i Shqipërisë në një intervistë për gazetën italiane “Il Mattino” deklaron se Evropa ka humbur në egoizëm. Rama thekson se sot BE është më shumë taktike dhe më pak strategjike. Rama thotë se kriza e emigrantëve në Mesdhe vë në pah hendekun dramatik që ekziston në Evropë prej kohësh ka humbur në egoizëm, nacionalizëm, taktika politike dhe elektorale që konsumohen në vende të veçanta anëtare në BE.

Na ndiqni

79,002FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA