23 C
Shkoder, AL

ERE, DEBAT PËR ÇMIMIN E ENERGJISË

SINDIKATAT KUNDËR, KËRKOJNË RISHIKIM EDHE NJËHERË TË SITUATËS.Enti Rregullatori i Energjisë pritet të bëjë publike tarifën e re të cmimit të energjisë elektrike.

SHQIPËRIA DEMONTON 17 TON MUNICIONE

KODHELI: ME KËTË PROJEKT PËR SHQIPËRINË MUNDËSI TË REJA. Shqipëria përfundon me sukses të plotë agjësimin e 17 ton municioneve të ardhura nga Mali i Zi. Lajmi bëhet i ditur nga vetë Ministria e Mbrojtjes e cila thekson se demontimin i municioneve është kryer në Uzinën e Lëndëve Plasëse në Mjekës të Elbasanit.Sipas Ministrisë, finalizimi i këtij projekti është i një rëndësie të veçantë, pasi e kthen Shqipërinë në një qëndër të specializuar demontimi, duke rritur njëkohësisht mundësinë për hapjen e vendeve të reja pune.

RAMA LANÇON :KUTINË E SHËRBIMEVE PUBLIKE”

KRYEMINISTRI FTON TË GJITHË QYTETARËT TË DENONCOJNË ABUZIMET. Çdo qytetar i cili has vonesa ligjore nga shërbimi i institucioneve të shtetit nga sot do të ketë mundësinë t’ia adresojë ankesat vetë kryeministrit apo krerëve të dikastereve përkatëse të qeverisë. Kjo do të realizohet përmes nismës më të re “Kutia e Shërbimeve Publike”, një hapësirë e veçantë online ku çdo personi i jepet mundësia të ankohet kundër shkeljeve që mund të hasë në marrjen e shërbimeve në polici, gjykata apo institucione të tjera.

ENERGJIA, PËRPLASEN RAMA – BASHA

KRYEMINISTRI AFAT PËR KAMATVONESAT, BASHA: ATO TË FALEN. 

RAPORTI I TIA, SHQIPËRIA NË ZONËN E KUQE

 

 

 

KORRUPSIONI ËSHTË PROBLEM PËR TË GJITHA EKONOMITË BOTËRORE. Organizata Transparency International ka publikuar sot Indeksin e perceptimit të Korrupsionit për vitin 2014.Më shumë se dy të tretat e 175 vendeve të vlerësuara radhiten nën shifrën 50 në indeksin prej 0 pikësh që përshkruan vendet me korrupsion të lartë, deri në 100 pikë, që vlen për vendet e pastra.

RAMA: BURG PËR BIZNESET QË NUK SIGUROJNË

KRYEMINISTRI, DEKLARATA TË ASHPRA NDAJ PRONARËVË QË  ABUZOJNË.“Burg për të gjithë biznesmenët apo drejtuesit e kompanive që nuk sigurojnë apo punësojnë persona në të zezë”. Deklarata është dhënë nga kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së organizuar në kuadër të Konventës së Shërbimeve Sociale, ku shefi i qeverisë theksoi se nuk do të ketë më persona që të pasiguruar dhe që do të punojnë në të zezë.

NDRYSHIME NË DREJTIMIN E OSHEE

IKËN ARBEN SEFERI, VJEN ADRIAN ÇELA ADMINISTRATOR I RI I OSHEE.Adrian Çela do të jetë administratori i ri i OSHEE-së, pas vendimit të drejtorit Arben Seferi për t'u dorëhequr nga kjo detyrë. Në një konferencë të përbashkët me ministrin e Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, Seferi u shpreh se kompania OSHEE

RIFORMATIMI I PLOTË I PD-së

SOT ZGJIDHEN KRYETARËT, DHE KRYESIA E RE E KËSAJ FORCE POLITIKE.Para fillimit të votimeve për të zgjedhur 22 krerët e departamenteve  dhe 6 sekretariateve të PD-së, kryetari Lulzim Basha u shpreh se gara është mes më të mirëve dhe se numri i madh i aplikantëve dhe cilësia e tyre ishte një lajm shume i mirë, për nisjen e re.

FMN 53 MILIONË EURO SHQIPËRISË

ILAHI: TË KËNAQUR ME REFORMAT E QEVERISË SHQIPTARE. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka lëvruar këstin e radhës të huasë prej 53 milionë euro.

RAMA: NUK FALIM ENERGJINË

KRYEMINISTRI DEKLARON SE AKSIONET E OSHEE DO TË VIJOJNË.Kryeministri Edi Rama thotë se ligji i ri për energjinë elektrike synon mbrojtjen e konsumatorit dhe konkurrencë të ndershme në këtë sektor.

Na ndiqni

75,506FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA