28 C
Shkoder, AL

KREU I KISHËS ORTODOKSE SHQIPTARE, PRESIDENT NË GREQI ???

MEDIAT GREKE PUBLIKOJNË INFORMACIONE SE SYRIZA I PROPOZON POSTIN JANULLATOSIT.

MOTI I KEQ, JUGU I VENDIT NË ALARM NGA PËRMBYTJET

FORCAT E POLICISË DHE USHTRISË TË ANGAZHUARA NË OPERACIONET E SHPËTIMIT.  Shqipëria në alarm si pasojë e kushteve të këqija atmosferike. Sipas burimeve zyrtare situata paraqet rrezikshmëri të lartë në disa zona të jugut të vendit, ku dalja nga shtrati e lumenjve Vjosë, Drino, Gjanica dhe Osum kërcënon për një katastrofë natyrore.

KOMISIONI I LIGJEVE, RRËZOHEN DEKRETET E NISHANI-t

DEBATE NË PARLAMENT MES DEPUTETËVE TË MAZHORANCËS DHE OPOZITËS. Kreu i Komisonit të Ligjit, Fatmir Xhafaj ka rrëzuar pretendimet e Presidentit Nishani për emërimet në Gjykatën e Lartën. Sipas Fatmir Xhafajt me ligjin e ri synohet transparenca dhe objektivitet dhe vlerësim në meritën e kandidatëve që do të përzgjedhin.

BANKA E SHQIPËRISË, SEJKO SHPALOS PLATFORMËN

GENT SEJKO ËSHTË KANDIDATURA E VETME PËR DREJTIMIN E BANKËS SË SHQIPËRISË.

KRIJOHET AGJENCIA PËR REFORMËN TERRITORIALE

KY INSTITUCION DO TË MBËSHTESË NJËSITË VENDORE NË PRAG TË ZGJEDHJEVE . Në prag të zgjedhjeve lokale qeveria ka krijuar agjencinë për zbatimin e reformës territoriale. Në mbledhjen e sotme të qeverisë e drejtuar nga kryeminsitri Edi Rama,

BERISHA: VENDI DUHET TË SHKOJË NË ZGJEDHJE TË PARAKOHSHME

ISH KRYEMINISTRI AKUZON QEVERINË PËR LIDHJE ME BOTËN E KRIMIT DHE KONTRABANDËN.

FREEDOM HOUSE, SHQIPËRIA DHE KOSOVA PJESËRISHT TË LIRA

MOSNDRYSHIMI I VLERËSIMIT KA TË BËJË ME KOMBINIMIN E PROBLEMEVE TË RRËNJOSURA. Publikohet raporti vjetor i Freedom House për liritë në botim ku Shqipëria dhe Kosova janë vlerësuar si vende pjesërisht të lira, në një vit kur gjendja e lirisë në botë pësoi rënie për të nëntin vit me radhë.

KORRUPSIONI I ZYRTARËVE, ÇUÇI: DO TË BËJMË SHEMBUJ

LANÇOHET PROJEKTI I FINANCUAR NGA BE PËR ANTI KORRUPSIONIN NË ADMINISTRATË. Të parët që duhen ndëshkuar për tu bërë shembull se lufta ndaj korrupsionin është në rrugën e duhur janë zyrtarët e lartë, një numër i madh i të cilëve janë në hetim. Kështu deklaroi ministri i Shtetit për Çështjet Vendore

SHQIPËRIA MBËSHTETJE KOSOVËS PËR NATO-n

DY MINISTRAT HOMOLOGË TAKOHEN NË TIRANË PËR SIGURINË E RAJONIT. Mbështetje në anëtarësimin në strukturat e NATO-s për shtetitn e Kosovës ishte premtimi i Ministres së Mbrojtjes Mimi Kodheli në takimin e saj me homologun e Kosovës Haki Demolli.

EMERGJENCAT CIVILE, PRITET TË NISIN PËRGATITJET

TAHIRI: SHQIPËRIA DUHET TË BËJË HAPA PËRPARA NË KËTË DREJTIM. Ministri i Brendshem Saimir Tahiri nga konferneca e “Join Reaction -15”, e cila ngre siparin për stervitjen rajonale të “Emergjencave civile”, vuri theksin tek nevoja e rritjes së bashkepunimit me partneret per te perballuar pasojat e renda qe sjellin fatkeqesite natyrore.

Na ndiqni

76,973FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA