16 C
Shkoder, AL

SA BESIM KENI TE POLICIA?

QYTETARËT, TË PASIGURTË NËSE DO TË BASHKËPUNONIN ME POLICINË

PSE PO SHTOHEN DIVORCET?

QYTETARËT: SHKAK, GJENDJA EKONOMIKE. FAJTOR BURRI DHE GRUAJA
Te dhenat zyrtare nga censusi I fundit I vitit 2013, tregojne se ne Shqiperi, 16% e martesave perfundon me divorc. Ne vitin 1990 u regjistruan 2675 divorce, ndersa ne vitin 2013 kishte 3747 divorce.

INVESTIMET, QYTETARËT TË PAKËNAQUR

SHKODRANËT KËRKOJNË MË SHUMË NDËRHYRJE NË INFRASTRUKTURË DHE MJEDIS

KRIMINALITETI, QYTETARËT TË PASIGURTË KRITIKA PËR PUNËN E POLICISË DHE SISTEMIN E DREJTËSISË

Ngjarjet e fundit kriminale ne vend, kane rritur pasigurine per jeten edhe te qytetaret shkodrane. Ata thone se parlamenti miraton ligje, te cilat nuk...

TRAFIKU I RËNDUAR, DUHEN MARRË MASA

SI E SHOHIN QYTATARËT SITUATËN DHE ÇFARË DUHET BËRË
Trafiku I renduar eshte kthyer ne refren dite per shkodranet, por edhe per kedo qe vjen apo kalon tranzit permes rrugeve te qytetit tone.

HUMB TRADITA E DASMËS SHKODRANE

QYTETARËT, TË KËNAQUR ME PRIRJET BASHKËKOHORE TË DASMAVE
Dasma Shkdorane, kjo pikture e famshme e Kole Idromenos, ka mbetur ne muze. Prej dekadash, tradita e dasmes shkodrane po harrohet si pa u kuptuar.Nese dikur dasmat nuk beheshin gjate diteve te javes, as ne dreke, sot te gjithe jemi deshmitare se asnje nga keto tradita nuk respektohen.

SA LEKË NË DITË SHPENZONI?

QYTETARËT FLASIN PËR KUFIRIN MINIMAL TË SHPENZIMEVE
Nje fjale e urte thote se gruaja nuk pyetet per moshen, kurse burri per paret qe ka ne xhep. Por meqenese shqiptaret njihen se shpenzojne me shume se kane te ardhura, ne I pyetem qytetaret per kufirin minimal te shpenzimeve te tyre ditore.

ÇFARË BËNI JU PËR SHKODRËN

FLASIN QYTETARËT: DUHEN INVESTIME DHE PASTËRTI
Mos pritni cka do te beje atdheu per ju, por shihni cka mund te beni ju per atdheun.
Keto fjale te inaugurimit te presidentit amerikan John Fitzgerald Kennedy me 20 janar 1961, kane frymezuar breza te tere me nje lloj te vecante te dashurise per vendin, e cila I kalon caqet e emocionalitetit deri te logjika.Shembujt e panumert te historise se Shqiperise e sidomos te Shkodres flasin per kete marredhenie te shkodraneve me qytetin e tyre, per te cilen ne iu drejtuam me keto dy pyetje:

GJENDJA EKONOMIKE, SHKAK PËR DHUNËN NË FAMILJE

QYTETARËT HESHTIN PËR PËRVOJAT E TYRE ME RASTET KONKRETE
Dhuna ne familje, njeri nder fenomenet me negative te shoqerise shqiptare, eshte perhapur me shume sidomos gjate 24 viteve te tranzicionit, duke tronditur qelizen baze te cdo shoqerie: familjen.

FUNDJAVA, E SHTRENJTË PËR QYTETARËT

KU E KALOJNË DHE SA SHPENZOJNË PËR FUNDJAVËN QYTETARËT E SHKODRËS
Ajo qe per disa njerez njihet si fundjave, per shume te tjere eshte thjesht e shtune dhe e diele. Kjo do te thote se qytetaret nuk i kane mundesite financiare per te shkuar diku per fundjave,

Na ndiqni

72,172FansaPëlqeje
2,720NdjekësitNdjek
179NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

BOTA