TRAFIKU I RËNDUAR, DUHEN MARRË MASA

SI E SHOHIN QYTATARËT SITUATËN DHE ÇFARË DUHET BËRË
Trafiku I renduar eshte kthyer ne refren dite per shkodranet, por edhe per kedo qe vjen apo kalon tranzit permes rrugeve te qytetit tone.

HUMB TRADITA E DASMËS SHKODRANE

QYTETARËT, TË KËNAQUR ME PRIRJET BASHKËKOHORE TË DASMAVE
Dasma Shkdorane, kjo pikture e famshme e Kole Idromenos, ka mbetur ne muze. Prej dekadash, tradita e dasmes shkodrane po harrohet si pa u kuptuar.Nese dikur dasmat nuk beheshin gjate diteve te javes, as ne dreke, sot te gjithe jemi deshmitare se asnje nga keto tradita nuk respektohen.

SA LEKË NË DITË SHPENZONI?

QYTETARËT FLASIN PËR KUFIRIN MINIMAL TË SHPENZIMEVE
Nje fjale e urte thote se gruaja nuk pyetet per moshen, kurse burri per paret qe ka ne xhep. Por meqenese shqiptaret njihen se shpenzojne me shume se kane te ardhura, ne I pyetem qytetaret per kufirin minimal te shpenzimeve te tyre ditore.

ÇFARË BËNI JU PËR SHKODRËN

FLASIN QYTETARËT: DUHEN INVESTIME DHE PASTËRTI
Mos pritni cka do te beje atdheu per ju, por shihni cka mund te beni ju per atdheun.
Keto fjale te inaugurimit te presidentit amerikan John Fitzgerald Kennedy me 20 janar 1961, kane frymezuar breza te tere me nje lloj te vecante te dashurise per vendin, e cila I kalon caqet e emocionalitetit deri te logjika.Shembujt e panumert te historise se Shqiperise e sidomos te Shkodres flasin per kete marredhenie te shkodraneve me qytetin e tyre, per te cilen ne iu drejtuam me keto dy pyetje:

GJENDJA EKONOMIKE, SHKAK PËR DHUNËN NË FAMILJE

QYTETARËT HESHTIN PËR PËRVOJAT E TYRE ME RASTET KONKRETE
Dhuna ne familje, njeri nder fenomenet me negative te shoqerise shqiptare, eshte perhapur me shume sidomos gjate 24 viteve te tranzicionit, duke tronditur qelizen baze te cdo shoqerie: familjen.

FUNDJAVA, E SHTRENJTË PËR QYTETARËT

KU E KALOJNË DHE SA SHPENZOJNË PËR FUNDJAVËN QYTETARËT E SHKODRËS
Ajo qe per disa njerez njihet si fundjave, per shume te tjere eshte thjesht e shtune dhe e diele. Kjo do te thote se qytetaret nuk i kane mundesite financiare per te shkuar diku per fundjave,

Tifozët të shqetësuar për vllazninë

Situata aktuale që po kalon skuadra e Vllaznisë ka shqetësuar dhe tifozët e Vllaznisë. Të pyetur a janë në dijeni të asaj se cfarë...

TRANSPORTI PUBLIK, TË RESPEKTOHEN ORARET ( Video )

QYTETARËT, PËRGJITHËSISHT TË KËNAQUR ME SHËRBIMIN E TRANSPORTIT URBAN .

PRINDËRIT: S’KEMI MUNDËSI PËR KAMPE VEROR ( Video )

FËMIJËT, PUSHIME PASIVE E PA AKTIVITETE JASHTËSHKOLLORE GJATË SEZONIT VEROR .

KRIMI NË FAMILJE, SHKODRANËT TË TMERRUAR ( Video )

QYTETARËT ARGUMENTOJNË SE SITUATA EKONOMIKE ËSHTË SHKAKU KRYESOR .

BOTA