KUSH ËSHTË JACINDA ARDERN, QË ME THJESHTËSINË E SAJ KA FITUAR SIMPATINË E BOTËS

Ardern doli në skenën globale në vitin 2017 kur, në moshën 37 vjeçare, u bë kryeministrja më e re në botë. Shumë në botë...

ZGJEDHJET NË SHBA/ TRUMP AKUZA KUNDËRSHTARIT, BIDEN PREMTON MË SHUMË MBËSHTETJE PËR SHQIPËRINË E...

Bëhet akoma më e ethshme gara presidenciale në SHBA. Dy kandidatë, presidenti aktual Donald Trump dhe kandidati demokrat Joe Biden kanë vijuar fushatën duke...

RRITEN TË INFEKTUARIT ME COVID19, ITALIA SHTRËNGON MASAT KUFIZUESE

Italia ka pasur një numër të lartë të personave të infektuar me koronavirus dhe kjo është arsyeja pse qeveria italiane ka futur një sërë...

“NISMA E TRE DETEVE” MERR MBËSHTETJE NGA SHBA

Në vitin 2015, Polonia dhe Kroacia krijuan një lidhje prej dymbëdhjetë vendesh të BE-së midis Detit Baltik, Adriatik dhe Detit të Zi. E ashtuquajtura Nisma...

BRITANI E MADHE, JOHNSON: VEPRIM LOKAL ANTICOVID PËR SHMANGIEN E BLLOKIMIT MBARËKOMBËTAR

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha sot se ai nuk dëshiron një bllokim mbarëkombëtar, me gjithë këshillat e kundërta nga autoritetet shëndetësore dhe në vend...

OBSH NË DEKLARATË URGJENTE: INFEKTIMET NGA COVID-19 ARRIJNË NIVELE REKORD NË TË GJITHË BOTËN

Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë...

MEDIAT RUSE: VAKSINA E KORONAVIRUSIT NGA OKSFORD I KTHEN NJERËZIT NË MAJMUNË, JA SI...

Një fushatë njollosjeje ka nisur në programet politiko-humoristike në Rusi të cilat përpiqen të diskreditojnë vaksinën e koronavirusit që po zhvillohet nga shkencetarët e...

OBSH: DEKSAMETAZONI, ILAÇI I VETËM EFIKAS KUNDËR COVID-19

Aktualisht, deksametazoni është ende i vetmi trajtim efikas kundër COVID-19 për pacientët në gjendje të rëndë, deklaroi sot kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Tani...

MBLODHI RRETH 600 PERSONA, KUSH MUND TË JETË VATRA MË E MADHE E PËRHAPJES...

Një koncert i mbajtur në Zvicër ku morën pjesë rreth 600 persona, po konsiderohet si vatra më e madhe e coronavirusit në kontinentin e...

TAJFUNI NANGKA NUK FAL VIETNAMIN, VDESIN 13 PERSONA TË EKUIPAZHIT TË SHPËTIMIT

Të paktën 13 viktima janë shënuar nga rëshkitjet e dheut të shkaktuara nga reshjet e shumta të shiut në Vietnam. Mediat vendase raportojnë se, viktimat...

BOTA