RREGULLAT E REJA, SA RRITET MOSHA E PENSIONIT DHE VITET E KONTRIBUTEVE

Nga data 1 janar 2020 ndryshon mosha e pensionit si dhe vitet e punës, gjatë të cilave është paguar kontribut sigurimesh shoqërore, që duhen...

EURO ZBRET PRANË MESATARES HISTORIKE, JA ME SA U ZHVLERËSUA KËTË VIT

Monedha e përbashkët ka vijuar tendencën rënëse edhe përgjatë 2019-s, ndonëse me ritme më të ngadalësuara në raport me vitin e mëparshëm. Euro po...

EURO KËRCEN AFËR 124 LEKËVE NË TREGUN VENDAS; EKSPERTËT: NUK KA VËLLIME TREGTARE

Monedha e përbashkët ka shënuar një rritje të fortë në tregun vendas gjatë ditës së sotme, pas tre ditëve pushim zyrtar. Sipas kursit zyrtar të...

NESËR NISIN APLIKIMET PËR PAGËN 40 MIJË LEKË, KUSH PLOTËSON KRITERET NJOFTOHET NGA TATIMET

Subjektet dhe individët që përfitojnë nga vendimi i qeverisë pagën e jashtëzakonshme prej 40 mijë lekësh mund të aplikojnë nga dita e martë me...

PAGA E LUFTËS/ 176 MIJË TË PUNËSUAR NË BIZNESIN E VOGËL, LISTA E AKTIVITETEVE...

Janë rreth 99 mijë subjekte në vend, të cilat janë të regjistruara si biznes i vogël, pra që kanë një qarkullim vjetor deri në...

RAMA: PAKETA EKONOMIKE PËR PASOJAT E COVID-19 DO ZGJEROHET NË PRILL

Paketa ekonomike e hartuar për të përballuar pasojat e koronavirusit, pritet të zgjerohet në muajin prill. Një lajm i tillë është bërë i ditur...

FESTAT DOBËSOJNË EURON

Ardhja e emigrantëve në Shqipëri me rastin e festave të fundvitit ka forcuar ndjeshëm lekun shqiptar dhe ka zhvlerësuar monedhën europiane. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë një euro po këmbehet me 132.9 lekë një nivel ky ndër më të ulëtit që prej gushtit. Monedha evropiane ka pësuar një zhvlerësim edhe në tregjet ndërkombëtare.

Sipas ekspertëve Monedha Evropiane nuk do të prekë më nivelin e 140 lekëve. Aktualisht një euro shkëmbehet me 132 lekë çka vlerësohet si më e ulta ndër 10 vitet e fundit. Ndryshimi i menjëhershëm i vlerës së euros ndaj lekut në Shqipëri ka ndodhur në 2011 kur euro arrit në 140 lekë nga 123 që ishte në 2009.

PARASHIKIMI/ BANKA BOTËRORE: 35 MILIONË PERSONA MUND TË MBESIN NË VARFËRI. KRIZA E MADHE...

Kriza ekonomike nga pandemia e koronavirusit do t’i përballë gati 24 milionë persona me varfëri në Lindje të Mesme dhe Paqësor, ka thënë Banka...

EFEKTET SEZONALE FILLOJNË TË “RRËZOJNË” EURON, ARRIN NIVELIN MË TË ULËT QË NGA MESI...

Euro ka humbur sërish pikë sot në tregun e brendshëm valutor, për të dytën ditë radhazi. Në rënie kanë qenë dhe valutat e tjera...

BIZNESET SHQIPTARE NË ITALI, REKORD FITIMESH

Pavarësisht krizës ekonomike që ka prekur vendin fqinj Italinë, bizneset shqiptare që operojnë atje regjistrojnë rritje të konsiderueshme të fitimeve, duke tejkaluar edhe ato...

BOTA