Sipas MeteoAlb: Deri në orët e mesditës vendi ynë në pjesën më të madhe do të jetë në dominimin e kthjellimeve. Ndërsa vranësirat e pakta do të shfaqen gjatë mesditës dhe pasdites në zonat malore duke sjellë reshje të izoluara në skajin verior.

Temperaturat e ajrit do te rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 39°C.

Era do fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det me shpejtësi deri 28 km/h nga drejtimi Perëndimor-Veriperëndimor duke krijuar dallgëzim 2 ballë.