Pas vendimit të opozitës pë djegien e mandateve ka ardhur dhe reagimi i ndërkombëtarëve të cilët kundërshtojnë këtë vendim. Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri, Susanne Schütz, ka shkuar në selinë blu ku po zhvillon një takim me kryedemokratin Basha.

Në takim pritet të diskutohet mbi vendimin e opozitës për djegien e mandateve, vendim i cili erdhi pas propozimit të Bashës, një ditë pas protestës së 16 shkurtit.