Belgjika ka siguruar gjysmëfinalen e Kupës së Botës, duke eliminuar me rezultatin e ngushtë 2-1, Brazilin.

Një fitore që tregon dhe njëherë forcën e skuadrave europiane në këtë Kupë Bote, duke parë që në raundin e 1/4-ave do të ketë vetëm skuadra nga kontinenti i vjetër.