Një nënë 22-vjeçare ka vdekur pasi u rrëzua shkallët në një stacion metroje në Nju Jork ndërsa mbante karrocë fëmijën e saj.

Malajzia Goodson u gjet në platformën e Stacionit 7th Avenue në Rruga 53 në mbrëmjen e së hënës, tha policia.

Vajza e saj njëvjeçare, Rhylee, u gjet e vetëdijshme dhe në gjendje të mirë shëndetësore, në vendin e ngjarjes. Ajo nuk u plagos rëndë dhe është me familjen.

Incidenti ka ngritur përsëri çështjen e aksesit në metro të qytetit.

Goodson u shpall e vdekur në spitalin Mt Sinai West.

Ajo thuhet se ka lindur në Nju Jork, por ka jetuar në Stamford, Connecticut.

Vëllai i saj Dieshe i tha Connecticut News 12 se motra e tij po bënte pazar në qytet dhe kishte “shumë çanta dhe foshnjen në karrocë fëmijësh”.

“Ky është një incident absolutisht i zemërthyes,” tha zëdhënësi i Autoritetit të Transportit Metropolitan (MTA) Shams Tarek.

Ndërsa autoritetet po hetojnë shkakun, tha Tarek, “e dimë se sa e rëndësishme është përmirësimi i qasjes në sistemin tonë”.

Vetëm 24% e stacioneve të metrosë 472 të Nju Jorkut renditen si të aksesueshëm, sipas një raporti të përpiluesit të New York City Scott Stringer, shkalla më e ulët në vend.

Nuk ka ashensor në stacionin e 7 Avenue, raporton New York Times.

https://twitter.com/MarissaAlter/status/1090275725729386496/photo/1