Presidenti i vendit, Ilir Meta me anë të një statusi në Facebook i ka uruar ditëlindjen kardinalit Ernest Troshani.

Siç duket edhe nga qirinjtë në tortë, Kardinali sapo ka mbushur 90 vjeç.
Në statusin e tij, Meta i ka uruar edhe 100 vite të tjera kardinalit duke mos harruar të falenderojë për mikpritjen Kardinalin e Firences Betori,kryebashkiakun Nardella dhe autoritetet vendore në Firence.

Ernest Troshani u emërua Kardinal nga vetë Papa Françesku më 17 Tetor 2016 .