MANCHESTER, ENGLAND - MAY 25: Police seal off Lindy Road, Hulme Manchester as the Manchester attack investigation continues on May 25, 2017 in Manchester, England. An explosion occurred at Manchester Arena on the evening of May 22 as concert goers were leaving the venue after Ariana Grande had performed. Greater Manchester Police are treating the explosion as a terrorist attack and have confirmed 22 fatalities and 59 injured. (Photo by Christopher Furlong/Getty Images)

Katër persona, anëtarë të një bande që merrej me trafik kokaine janë shpallur në kërkim nga policia e Britanisë, mes tyre është edhe një shtetas shqiptar, i quajtur Daut Danaj, 39 vjeç.

Mediat lokale britanike thonë se ata janë pjesë e një grupi që trafikonte drogë në Bournemouth të Anglisë. Po sipas mediave, anëtarët e bandës merreshin me trafik kokainë të cilësisë së lartë. Pas një hetimi 1-vjeçar autoritetet sekuestruan një sasi droge, që nëse shitej kapte vlerën 404.000 paund.

Drejtuesi i këtij grupi ishte Aaron Robinson, i cili punësoi një të ashtuquajtur “mbledhës borxhi” për të kërcënuar shpërndarësit kur nuk mblidheshin paratë në kohë.

Madje një shpërndarësi droge iu tha se do t’i priteshin gishtat dhe do të vritej nëse nuk tregohej korrekt me pagesat.

Gjashtë anëtarët e grupit u dënuan nga Gjykata e Bournemouth javën e kaluar, duke përfshirë edhe kreun e bandës. Megjithatë janë ende në kërkim 4 persona të tjerë, të dyshuar si të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Raportohet se ata u larguan jashtë Britanisë pas arrestimit të bashkëpunëtorëve të tyre dhe ende nuk janë kapur.

Jordan Phillips, 28 vjeç, Laërence Ëindle, 29 vjeç dhe Daut Danaj, 39 vjeç, u arrestuan në mes të shtatorit 2016 dhe janarit 2017 në Bournemouth. Treshja u lirua me pas një pagese garancie në polici, në pritje të hetimeve të mëtejshme, por kësti i qershorit 2017 nuk u pagua.

Që prej askokohe, janë në kërkim. Personi i katër në kërkim është Lloyd Stokes, 32 vjeç. Dyshimet e policisë britanike janë se fshihen në Shqipëri ose Spanjë.

Autoritetet kanë vënë në dispozicion edhe disa numra telefoni, ku i bëjnë thirrje qytetarëve që nëse i shikojnë ose kanë informacion të telefonojnë në: 999, 101 ose 0800 555 111.