Një 48 vjecar në kërkim për vjedhje me shuma të mëdha në Greqi dhe një shpërndarës kokainë u arrestuan gjatë një aksioni blitz të Forcave Speciale të Policisë së Shtetit në Sarandë dhe Delvinë.

Aleks Çoba, 48 vjeç, ishte person në kërkim ndërkombëtar pasi gjykata e Sarandës ka dhënë ndaj tij masën arrest me burg për vjedhje deri në 400 miëj euroessh në Greqi
Ndërsa Dritan Hyseni, 19 vjeç, u prangos nga Policia në Sarandë ndërsa qarkullonte pa leje drejtimi me një makinë ku iu kapën 37.1 kokainë

Policia lokale e mbështetur nga Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë Ushtruan kontrolle në rrugë, lokale, e ambiente të tjera, ku 9 persona u shoqëruan për verikim në komisariat.

Në të njejtën kohë, forcat speciale kishin zbarkuar edhe në Lushnje, ku pronari i një pike bastesh u arrestua pasi policia gjeti aty 12 doza kokainë.
Në pranga u vu Redjon Caushi 24 vjeç.Gjatë operacionit u kontrolluan lokale nate dhe makina në rrugë.

12 persona u shoqëruan për verifikime të mëtejshme në komisariatin e Policisë!
Aksione të ngjashme blitz janë ndërmarrë nga forcat speciale të Policisë së Shtetit në disa qytete të vendit, me qëllim goditjen e rasteve të shpërndarjes së lëndëve narkotike dhe vënien pranga të personave në kërkim apo që lëvizin me armë.

Policia e Shtetit thotë se aksionet e forcave të ndërhyrjes së shpejtë janë në vijim të një plani masash për “Kontrollin e territorit”.