As ndeshja e tretë në eliminatoret për Botërorin 2018 nuk e shkëputi dot Kosovën nga vendi i fundit në grupin I, pasi 90-minutëshi ndaj Ukrainës regjistroi një humbje ndoshta të pamerituar 3-0.

Përfaqësuesja e drejtuar nga trajneri Albert Bunjaku zhvilloi një ndeshje të mirë në stadiumin e Krakovës, por mungesa e eksperiencës dhe fatit e ndëshkoi me një faturë të kripur.  Ukraina ishte skuadra e shtëpisë, por sfida u luajt në qytetin polak të Krakovës pasi qeveria ukrainase nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Në qytetin e famshëm për huliganë, ekuilibrat u prishën pas gjysmë ore lojë, kur Kravetz, në një goditje të devijuar, i dha avantazhin Ukrainës. Rashica dhe Shala kishin mundësi për të lënë shenjë në transfertën ndaj Ukrainës, por goli i Kravetzit ishte i vetmi deri në pushim.  Kosova ofroi një vendosje më të mirë në fushë në fraksionin pasardhës, por ishte aspak efikase në kuadratin e rivalëve. Një rast i diskutueshëm në minutën e 75 për penallti shkaktoi protestat e ekipit mik, ndërsa pak çaste më vonë shtylla i mohoi golin Bernard Berishës. Goli i dytë i Ukrainës erdhi në një moment shthurjeje të prapavijës së Kosovës, kur Iarmolenko finalizoi pasimin e Karavaiev në kuadratin rival.  Porta e Samir Ujkanit vuajti më pas goditjen e nokautit me golin e Rotanit, i cili vulosi humbjen 3-0. Me një tjetër dështim, Kosova ndan vendin e fundit me Finlandën me vetëm 1 pikë.

Artikulli paraprakGIANNI DE BIASI: IA DHURUAM NDESHJEN SPANJËS