Pasi prokuroria ka firmosur terheqjen e trupit të Kostandinos Kaçifas, ka reaguar për herë të parë edhe Kryeposhkopi Anastas Janullatos.

Ai u ka kërkuar të gjitha palëve që trupi i Kacifas të dalë sa më shpejt nga morgu dhe të niset drejt Bularatit për t’u kryer ceremonia mortore.

Reagimi i plotë:
THIRRJE
U lutemi të gjitha palëve që trupi i Konstandinos Kacifas të jepet për tu varrosur sipas traditës fetare.

Të gjithë shpirtrat le të gjejnë paqen. Zhurma e papërgjegjshme le të ndalet dhe ngjarjet të shqyrtohen në vazhdim me objektivitet dhe respekt të ndërsjellë.