Ndërkohë edhe nga Qarku e Lezhes jane nisur rreth 6800 qytetare per tiu bashkuar proteste se opozites ne kryeqytet. Shifrat u bene zyrtare nga PD, ndersa Lezhjanet u nisen ne menyre te organizuar me autobuse dhe me makina private.

Deputetja e PD-se Lindita Metaliaj tha se ky eshte nje revolucion popullor ndersa nuk ka kthim pas deri ne rrezimin e qeverise Rama.

Qytetaret u nisen rreth ores 8 te mengjesit. Nje autokolone me uniforma te shumta policia u nis nga Lezha drejt Tiranes per perforcim te masave te sigurise.