Kryeministri Edi Rama devijoi rrugen ne hyrje te Lezhes pasi demokratet e Lezhes Shkodres dhe Vaut te Dejes i bllokuan rrugen kryesore ku ishte nisur per nje vizite ne qytetin e pukes.

Organizimi i kesaj proteste duket se gjeti edhe policine e lezhes te papergatitur pasi prania e tyre eshte vene re pas grumbullimit te protestuesve, strategji kjo sic duket e vet partise demokratike per ta mbajtur hermetik kete tubim.

Ne momentin e bllokimit te rruges pati konfrontime mes policise dhe protestuesve kur ra ne sy edhe konfrontimI me drejtorin e policise Ferdinant Mara.

Protestuesit kerkuan largimin e kryeministrit Rama qe sipas tyre nuk perfaqeson popullin por grupet kriminale

Protesta te tilla vijne ne nje kohe kur partite opozitare kane vendosur diegien e mandateve.