Bilanci i viktimave nga fundosja e tragetit në Mosul ka arritur në 66.
Ministri i Shëndetësisë irakian tha për agjencinë e lajmeve kurde “Rudaë” se 66 trupa ishin tërhequr nga lumi Tigris në qytetin iraken.

“Në 100 pasagjerët që thuhet se kanë qenë në bord, pjesa më e madhe nuk mund të notonin”, tha kreu i agjencisë së mbrojtjes civile të Mosulit.

Ekipet e shpëtimit po përpiqen të arrijnë njerëzit që ishin në traget, e cila thuhet se po shkonte drejt një ishulli turistik.

Autoritetet thonë se i paralajmëruan njerëzit për ngritjen e niveleve të ujit pasi u hapën portat e digës së Mosulit, ndërsa disa po akuzojnë operatorin e anijes për injorimin e këshillave.

Imazhet në mediat sociale tregojnë anijen e mbytur dhe njerëzit që fluturojnë në lumin e rrjedhshëm.