Sipas MeteoAlb: Deri në mesditë moti mbizotërohet nga kthjellime dhe temperatura të larta në të gjithë Shqipërinë. Pasditja dhe mbrëmja vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike, përjashtuar skajet Veri-Jug të cilat do të kenë kalime vranësirash dhe ndonjë shi të izoluar.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes, por mbeten të pandryshuara në mbeten të pandryshuara në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor dhe krijon në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

Rajoni dhe Europa

Masat ajrore të qëndrueshme do të përfshijnë pjesën më të madhe të Europës duke diktuar mot të kthjellët dhe temperatura të larta, më të dukshme kthjellimet do jenë në Pellgun e Mesdheut. Ndërsa vranësira, rrebeshe shiu dhe stuhi lokale ere do ketë Europa Lindore.