Sipas MeteoAlb territori shqiptar gjate paradites do te jete me kthjellime dhe vranësira te lehta ne zonat malore, por oret e mesdites dhe pasdites shtojne vranesirat ne zonat malore duke gjeneruar rreshje ne zonat Verilindore dhe Juglindore.

Temperaturat e ajrit do te vijon te rriten në mëngjes, por do te ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 37°C.

Era do fryjë e lehtë ne toke dhe mesatare ne det me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar dallgëzim 3 ballë