Njëzet njerëz kanë vdekur pas një përplasje të tmerrshme të limuzinës në Neë York të shtunën.

Dy automjete u përfshinë në aksident, i cili ndodhi pak para orës 14:00 (me orën vendase ) në kryqëzimin e Rrugës Shtetërore 30 dhe Rrugës Shtetërore 30A.

Zyrtarët lokalë thanë se limuzina po ngjiste një kodër dhe u rrëzua në rrethinat përpara dyqanit të Apple Barrel në Schoharie.

Në limuzinën e stilit SUV thuhet se po bëhej një festë rrugës për në dasëm kur ajo u përplas me makinën tjetër.

Tetëmbëdhjetë nga viktimat ishin në limuzinë dhe dy ishin në makinën tjetër, sipas Associated Press.

Dëshmitarët thanë se disa trupa mund të shiheshin në terren jashtë dyqanit.
Autoritetet ende nuk i kanë bërë të ditur emrat e viktimave.

Bridesy Finnegan, i cili jetonte në afërsi të zonës së rrëzimit, tha se dëgjoi një zhurmë të madhe kur dy automjetet u përplasën përpara Apple Barrel, një dyqan shumë i populluar me turistë.

“Kam dëgjuar një zhurmë të madhe, kam dalë nga dera e përparme për të parë se çfarë po ndodhte”, tha ajo.

“Unë pashë shumë njerëz këtu në binarin e Apple në parking. Pastaj dëgjova ulërima.

“Pastaj pashë këtë furgon të madh, një mjet jashtëzakonisht i pazakontë këtu në Schoharie në shkurre dhe me të vërtetë shkatërruar, i cili goditi një pemë”.

Finnegan tha se ajo shikonte si përgjegjësit e parë thyen dritaret për të provuar dhe për të shpëtuar njerëzit.