In this photo taken on Friday, March 15, 2019 and provided by the International Red Cross, an aerial view of the destruction of homes after Tropical Cyclone Idai, in Beira, Mozambique. Mozambique's President Filipe Nyusi says that more than 1,000 may have by killed by Cyclone Idai, which many say is the worst in more than 20 years. Speaking to state Radio Mozambique, Nyusi said Monday, March 18 that although the official death count is currently 84, he believes the toll will be more than 1,000. (Denis Onyodi/IFRC via AP)

Cikloni Idai ka shkaktuar një “fatkeqësi masive” në Afrikën e Jugut që prek qindra mijëra njerëz, thotë OKB.

I gjithë rajoni është goditur nga përmbytjet e mëdha dhe shkatërrimet që prekin Mozambikun, Zimbabve dhe Malavi.

Presidenti i Mozambikut, Filipe Nyusi e ka quajtur atë “një fatkeqësi humanitare me proporcion të madh”.

Ai tha se më shumë se 1,000 njerëz mund të kenë mbetur të vrarë nga cikloni që goditi vendin javën e kaluar.

Stuhia e madhe zbarkoi afër qytetit port të Beira të enjten me erëra deri në 177 km / h. Por ekipet e ndihmës së shpejtë mundën të arrinin vetëm të dielën.

“Kjo është një nga fatkeqësitë më të këqija të motit që ndonjëherë ka goditur hemisferën jugore”, tha të martën Clare Nullis, nga agjencia e motit të OKB-së.