Sipas MeteoAlb dita nis me kthjellime dhe vranësira kalimtare por duke ju afruar mesditës vranësirat shtohen duke rrezikuar reshje fillimisht në zonat Lindore dhe gradualisht përfshijnë dhe zonën e ulët. Mbrëmja ri-kthen kthjellimet.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 34°C.

Era do fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi deri 45 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 4-5 ballë.