Sipas MeteoAlb vijon paraditja me kthjellime në të gjithë territorin shqiptar por mesdita sjellë sërisht zhvillim të vranësirave dhe rrebeshe të izoluar në zonat Lindore duke lënë bregdetin me kthjellime.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes por rriten në mesditë duke u luhatur nga 12°C deri në 36°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim 3 balle.